Eduard Muntean
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 00:05
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 08:54

Sassuolo și Inter s-au întâlnit într-un duel din etapa a șasea din Serie A.

Sassuolo a produs surpriza campionatului și a învins-o pe Inter Milano, cu scorul de 2-1. Elevii lui Simone Inzaghi au intrat cu avantaj la pauză, prin golul lui Dumfries din prelungirile primei reprize. În partea a doua, Sassuolo a intrat mai montată și a întors scorul într-un interval de 18 minute (Bajrami '54; Berardi '63)

Daniel Boloca, fotbalistul de 24 de ani ce s-a alăturat lui Sassuolo în această vară a fost utilizat pe tot parcursul meciului. Înainte de meciul de pe San Siro, Inter era neînvinsă. În derby-ul local, Inter o învinsese cu 5-1 pe AC Milan și părea invincibilă.

Fotbalistul român a fost lăudat în mediul online. Suporterii lui Sassuolo au scris ”M-as uita la meciurile lui Boloca doar ca să îl văd pe Boloca”; "Boloca vino te rog la AC Milan"; "Cum s-a apărat în repriza secundă este remarcabil"