Bine cu echipa, rău pe persoană fizică! Cum s-a descurcat Chiricheș în victoria-șoc a lui Sassuolo cu Inter Milano

Vlad Chiriches Inter Milano San Siro Sassuolo Serie A Stranieri
Data publicarii: Luni 21 Februarie 2022, 10:06
Data actualizarii: Luni 21 Februarie 2022, 10:16

Echipa românului a câștigat surprinzător partida de pe ”San Siro”, scor 2-0. Căpitanul naționalei a jucat toate cele 90 de minute.

Cu Vlad Chiricheș integralist în centrul apărării, Sassuolo a dat lovitura aseară în Serie A, câștigând cu 2-0 meciul de pe ”San Siro” cu Inter Milano.

La finalul partidei, căpitanul tricolorilor a fost luat la ochi de suporterii lui Inter, nemulțumiți că atacul milanezilor nu a putut trece de fundașul naționalei.

”Îl facem să pară Beckenbauer, Nesta, Thuram...”, a reacționat un suporter. ”Am făcut din Chiricheș un apărător de netrecut”, a susținut un altul.

Chiricheș a luat și cea mai mică notă de la Sassuolo

Presa din Italia l-a taxat însă pe Chiricheș pentru evoluția sa cu Inter, dându-i cea mai mică notă din echipa lui Sassuolo.

Pentru Eurosport.it, românul a fost veriga slabă a oaspeților. Chiricheș a primit doar nota 5,5 pentru că ”a suferit inițial, dar apoi și-a revenit și a condus defensiva”.

”Cu toate acestea, a cedat întotdeauna câte ceva în duelurile unu contra unu”, a mai scris Eurosport.it.

”A făcut câteva greșeli, cam multe, în faza de construcție, dar apoi a compensat”

Tuttomercatoweb i-a dat 6,5 (doar rezerva Defrel, care a jucat 18 minute, a luat o notă mai mică, 6). ”A făcut câteva greșeli, cam multe, în faza de construcție, dar apoi a compensat cu intervenții bine sincronizate.

A fost deseori pus sub presiune de atacul lui Inter, mai ales în repriza a doua, când a intrat Dzeko, dar a fost foarte bun la loviturile de cap.

În repriza secundă l-a pierdut pe De Vrij cu ocazia golului de 1-2 care nu a fost validat”, au scris italienii.

Calciomercato și Repubblica l-au notat și ele cu 6,5 pe Chiricheș.