Spaniolul Aleix Espargaro a câştigat MP al Marii Britanii, după o depășire în penultimul viraj

Aleix Espargaro motogp MP al Marii Britanii Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 19:10
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 19:14

Victorie spectaculoasă obținută de Aleix Espargaro în Marele Premiu al Marii Britanii.

Pilotul spaniol Aleix Espargaro (Aprilia) a câştigat duminică Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, pe circuitul de la Silverstone, a 9-a etapă a Campionatului mondial.

Espargaro, plecat abia din linia a 4-a, de pe poziţia a 12-a, i-a devansat pe italianul Francesco Bagnaia (Ducati), liderul la zi al campionatului, şi pe sud-africanul Brad Binder (KTM), care au completat podiumul. Spaniolul, care l-a devansat pe Bagnaia în ultimul tur, a bifat al doilea succes la categoria-regină.

Aleix Espargaro, câștigător în MP al Marii Britanii

Italianul Bagnaia şi-a mărit totuşi avansul în clasamentul general la 41 de puncte, după ce Marco Bezzecchi, plecat din pole-position şi principalul său rival în cursă, a căzut.

Espargaro a fost cronometrat în 40:40.367, Bagnaia având +0.215, iar Binder +0.680.

Bagnaia are acum 214 puncte în clasamentul general, fiind lider, urmat de spaniolul Jorge Martin (Prima Pramac Racing, 173 pct) şi Marco Bezzecchi (Ducati-VR46, 167 pct).