Miguel Oliveira a câştiat Marele Premiu al Indoneziei la MotoGP. Marc Marquez a suferit iar un accident grav

Miguel Oliveira Marc Marquez Moto GP Sporturi
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2022, 11:52
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2022, 12:19

Portughezul Miguel Oliveira (Red Bull KTM) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Indoneziei, a doua etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, desfăşurată pe circuitul de la Mandalika.

Pe o pistă umedă, francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a plecat din pole-position, dar a fost întrecut după un tur atât de Oliveira, locul 7 la start, cât şi de australianul Jack Miller (Ducati), al nouălea pe grilă. În acelaşi tur, Miller a preluat conducerea cursei de la portughez. Oliveira a revenit în frunte în turul al patrulea şi nu a mai putut fi ajuns până la final.

Căzut pe locul 5 la un moment dat, Quartararo, campion mondial en titre, a recuperat câteva poziţii şi a terminat al doilea. Miller a pierdut locul pe podium cu patru tururi înainte de final, în faţa francezului Johann Zarco (Pramac Ducati Racing), care a trecut linia de sosire al treilea.

Miller a fost al patrulea, înaintea spaniolului Alex Rins (Suzuki), care a încheiat al cincilea.

Oliveira, 27 de ani, a obţinut a patra victorie în carieră, în 49 de starturi.

Spaniolul Jorge Martin (Pramac Ducati), locul al doilea la start, a căzut în turul 7, în momentul în care se afla pe locul 7.

Cursa, redusă la 20 de tururi, a fost amânată mai mult de o oră din cauza ploii.

Marc Marquez a suferit iar un accident grav şi nu a luat startul în cursa din Indonezia

Pilotul spaniol al echipei Honda Marc Marquez a suferit un accident grav, duminică, în tururile de încălzire, şi nu a luat startul în cursă. El s-a ales cu un traumatism cranian, a fost transportat la spital, dar este în afara oricărui pericol.

În clasamentul general, italianul Enea Bastianini (Gresini Ducati), pe locul 11 în Indonezia, se menţine în poziţia de lider, după victoria din prima etapă, cu 30 de puncte, urmat de sud-africanul Brad Binder (Red Bull KTM - locul 8), cu 28 de puncte, Quartararo, 27 de puncte, Oliveira, 25 de puncte, şi de Zarco, 24 de puncte.