Sabrina Voinea Campionatul european de gimnastica medalie Romania Sporturi
Data publicarii: Sambata 04 Mai 2024, 20:24
Data actualizarii: Sambata 04 Mai 2024, 20:34
Echipa României va lua startul în finala de duminică, după ce în calificări s-a clasat pe locul 4 (158.798 puncte).

Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint în finala de la bârnă, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia), cu 14,166 puncte.

Românca, notată cu 14,100 în calificări (a doua notă), a fost devansată în finală de italianca Manila Esposito, care a primit 14,400 puncte. Podiumul a fost completat de franţuzoaica Marine Boyer, cu 14,033.

Lilia Cosman, a doua româncă prezentă în finală, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 13,500, după ce în calificări fusese a şasea (13,266).

La paralele s-a impus italianca Alice D'Amato, cu 14,600, urmată de compatrioata sa Elisa Iorio, cu 14,366, şi de britanica Georgia-Mae Fenton, 13,900.

"Braaavo, Sabri!

Bârnă de argint pentru Sabrina Maneca Voinea la Campionatele Europene de la Rimini! Pentru cel mai dificil exercițiu din finală (D-6.5), Sabrina a primit 14.166, suficient pentru a urca pe treapta a doua a podiumului de premiere. Aur pentru Manila Esposito (Italia)-14.400, bronz pentru Marine Boyer (Franța)-14.033. Debutantă într-o finală individuală la un campionat european, Lilia Cosman s-a clasat pe locul 4, cu 13.500.

Sabrina Maneca Voinea face parte din programul "Țară, țară vrem campioane! " coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom! În câteva  minute, ea va concura și în finala de la sol.

Mult succes, Sabri!", au scris pe Facebook cei de la Federația Română de Gimnastică.