VIDEO Norvegia ia tot la Jocurile Olimpice! Rușii au ratat incredibil la tir

Jocurile Olimpice de Iarna biatlon Johannes Thingnes Boe Norvegia Quentin Fillon Maillet Sporturi
Data publicarii: Marti 15 Februarie 2022, 11:30
Data actualizarii: Marti 15 Februarie 2022, 11:34

Nordicii au câştigat marţi ştafeta masculină de biatlon de la Beijing, permiţându-i lui Johannes Thingnes Boe să-şi treacă în palmares a treia medalie de aur de la debutul competiţiei chineze.

Cvartetul norvegian, care i-a mai avut în componenţă pe Vetle Sjaastad Christiansen, Sturla Holm Laegreid şi Tarjei Boe, s-a impus cu timpul total de 1 h 19 min 50 sec 2/10 în concursul desfăşurat la Centrul Naţional de Biatlon de la Zhangjiakou.

Norvegia a devansat cu 27 sec 7/10 ştafeta Franţei, al cărei lider, Quentin Fillon Maillet, a cucerit a cincea medalie în tot atâtea curse (3 de aur şi 2 de argint).

Pe poziţia a treia, la 45 sec 3/10 s-a clasat Rusia, sub drapel neutru, care s-a aflat în frunte cu un avans de 40 de secunde înaintea ultimei sesiuni de tir, unde Eduard Latîpov a ratat şi s-a ales cu două tururi de penalizare.

Johannes Boe cucerise anterior titlurile olimpice la sprint şi ştafetă mixtă, precum şi medalia de bronz la 20 km individual.