FOTO Naționala masculină a pierdut în fața Ungariei la Campionatele Mondiale de tenis de masă de la Chengdu

Tenis De Masa Campionatele Mondiale de tenis de masa Sporturi
Data publicarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 23:18
Data actualizarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 23:23

Echipa masculină a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 3-2, sâmbătă, în primul său meci din Grupa a 3-a a Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Chengdu (China).

Ovidiu Ionescu a adus ambele puncte ale tricolorilor, 3-1 (11-5, 11-8, 7-11, 11-4) cu Bence Majoros şi 3-1 (7-11, 11-2, 11-8, 11-8) cu Adam Szudi.

Hunor Szocs a pierdut ambele partide susţinute, 2-3 (11-9, 11-9, 11-13, 6-11, 4-11) cu Adam Szudi şi 0-3 (8-11, 6-11, 8-11) cu Majoros, iar Eduard

Ionescu a fost învins de Tamas Lakatos cu 3-1 (5-11, 11-6, 11-6, 11-3).

În alt meci, Hong Kong a dispus cu 3-2 de Iran.

Duminică, România va întâlni Japonia (11:00, ora României).

Echipele care termină pe prima poziţie în fiecare grupă vor fi extrase în poziţiile capilor de serie pe tabloul principal, echipa clasată pe locul doi va fi extrasă aleatoriu împotriva unei câştigătoare de grupă sau în poziţia de cap de serie neocupată, iar locurile suplimentare vor fi ocupate de cele mai bine clasate echipe de pe locul trei.