Tenis De Masa Adina Diaconu Bernadette Szocs Elizabeta Samara Sporturi
Data publicarii: Vineri 30 Septembrie 2022, 14:12
Data actualizarii: Vineri 30 Septembrie 2022, 14:47

Echipa feminină a României a învins cu emoţii Suedia, cu scorul de 3-2, vineri, în Grupa a 6-a a Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Chengdu (China).

Punctele vicecampioanei europene au fost obţinute de Bernadette Szocs, Elizabeta Samara şi Adina Diaconu, în timp ce pentru scandinave Linda Bergstrom a obţinut două victorii.

Szocs a trecut în primul meci de Matilda Hansson cu 3-0 (11-3, 11-4, 11-8), apoi Samara a cedat cu 2-3 (8-11, 8-11, 11-6, 16-14, 9-11) în faţa Lindei Bergstrom, Adina Diaconu s-a impus fără probleme în duelul cu Filippa Bergand, 3-0 (11-3, 11-3, 11-4), însă Bernadette Szocs a pierdut cu Bergstrom, 2-3 (7-11, 11-7, 12-14, 11-7, 2-11), pentru ca în meciul decisiv Samara să o învingă pe Hansson cu 3-2 (11-3, 7-11, 10-12, 11-8, 11-8), revenind de la 1-2 la seturi.

În celălalt meci, Taiwanul a învins Portugalia cu 3-0.

România va întâlni Taiwanul sâmbătă 1 octombrie (ora 05:00, ora României) şi Portugalia luni 3 octombrie (ora 11:00).

Echipele care termină pe prima poziţie în fiecare grupă vor fi extrase în poziţiile capilor de serie pe tabloul principal, echipa clasată pe locul doi va fi extrasă aleatoriu împotriva unei câştigătoare de grupă sau în poziţia de cap de serie neocupată, iar locurile suplimentare vor fi ocupate de cele mai bine clasate echipe de pe locul trei.