Sporturi

Elveția, fără rival în combinata alpină: aur și argint la Jocurile Olimpice

Michelle Gisin, care și-a păstrat titlul, și Wendy Holdener au ocupat primele două poziții ale podiumului.

SPORT.RO
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 09:49
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 09:55

Elveţianca Michelle Gisin a cucerit titlul de campioană olimpică la combinată alpină, joi la Yanqing, la capătul unui concurs în care americanca Mikaela Shiffrin a ratat ultima şansă de a cuceri o medalie individuală la actualele Jocuri Olimpice de iarnă.

Gisin a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, reeditând astfel performanţa de la JO 2018, graţie evoluţiei foarte bune de la slalom, unde a fost cea mai rapidă (52 sec 25/100), după ce ocupase doar poziţia a 12-a la coborâre.

Schioarea din Ţara Cantoanelor a devansat-o în clasamentul final, cu 01 sec 05/100, pe compatrioata sa Wendy Holdener, care a intrat în posesia argintului, şi cu 01 sec 85/100 pe italianca Federica Brignone, medaliată cu bronz.

Dubla campioană olimpică Mikaela Shiffrin, evoluții de coșmar

Mikaela Shiffrin, dublă campioană olimpică (2014 la slalom şi 2018 la slalom uriaş), a avut evoluţii de coşmar la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce a căzut la slalom uriaş şi slalom, în timp ce la slalom super-uriaş s-a clasat doar pe poziţia a noua.

Americanca, vicecampioana olimpică en titre la combinată, a ocupat poziţia a cincea la coborâre, dar apoi a fost eliminată la slalom, după ce a ratat o poartă de pe traseu.

Ea urmează să concureze sâmbătă în proba pe echipe. Shiffrin a împrumutat schiurile italiencei Sofia Goggia pentru coborâre.

Clasamentul final al concursului feminin de combinată alpină

1. Michelle Gisin (Elveţia) 2:25.67 (1:33.42 la coborâre + 52.25 la slalom)

2. Wendy Holdener (Elveţia) 2:26.72 (1:33.41 + 53.31)

3. Federica Brignone (Italia) 2:27.52 (1:33.11 + 54.41)

4. Ester Ledecka (Cehia) 2:28.32 (1:32.43 + 55.89)

5. Katharina Huber (Austria) 2:28.80 (1:35.68 + 53.12)

6. Christine Scheyer (Elveţia) 2:29.25 (1:32.42 + 56.83)

7. Ramona Siebenhofer (Austria) 2:29.69 (1:32.56 + 57.13)

8. Laura Gauche (Franţa) 2:30.04 (1:34.08 + 55.96)

9. Marusa Ferk Saioni (Slovenia) 230.12 (1:33.07 + 57.05)

10. Julia Pleşkova (Comitetul Olimpic Rus) 2:30.70 (1:33.54 + 57.16)

Agerpres

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies