S-au încheiat Jocurile Olimpice! Cea mai în vârstă echipă din competiție a câștigat titlul la hochei și a cucerit ultima medalie de aur

Jocurile Olimpice de Iarna 2022 Finlanda Hannes Bjorninen hochei pe gheata Ville Pokka Sporturi
Data publicarii: Duminica 20 Februarie 2022, 10:23
Data actualizarii: Duminica 20 Februarie 2022, 10:27

La Beijing nu au participat însă hocheiștii din NHL, campionatul profesionist nord-american. SUA și Canada au venit cu jucători universitari.

Finlanda a câştigat pentru prima oară în istoria sa titlul de campioană olimpică la hochei pe gheaţă, învingând cu 2-1 echipa Rusiei, care a evoluat sub drapel neutru, duminică, în finala turneului masculin de la Beijing, ultima probă din programul Jocurilor Olimpice de iarnă ediţia 2022.

Rușii erau campionii olimpici en-titre

Hocheiştii ruşi, campioni olimpici în 2018, la PyeongChang (Coreea de Sud), au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Mihail Grigorenko (7:17).

Finlandezii au restabilit egalitatea prin Ville Pokka, în debutul reprizei secunde (23:28), iar apoi au marcat golul victoriei în repriza a treia, prin Hannes Bjorninen (40:31).

Cel mai bun rezultat de până acum al Finlandei la Jocurile Olimpice a fost locul al doilea ocupat la ediţiile din 1988 şi 2006.

Finlanda a profitat de situația din SUA și Canada

Finlanda a profitat din plin de absenţa starurilor din Liga profesionistă nord-americană (NHL), care nu au fost eliberaţi de echipele lor pentru a participa la JO 2022 din cauza pandemiei de Covid-19, care a perturbat calendarul competiţional.

În aceste condiţii, Canada şi SUA au venit la Beijing cu jucători universitari, fiind eliminate rapid în sferturile de finală.

Slovacia a câștigat medalia de bronz

Hocheiştii finlandezi au trecut în tururile anterioare de echipele Elveţiei (5-1) şi Slovaciei (2-0), înainte de a învinge Rusia în finala de la Beijing.

În meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea, Slovacia a învins cu scorul de 4-0 Suedia, urcând în premieră pe podiumul olimpic.