Care e miza meciului România - Georgia (azi, de la 20:00), la Campionatul European de polo

Romania - Georgia Campionatul European de Polo Polo Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 14:52
Data actualizarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 15:29

Campionatul European se desfășoară în Croația.

România a câștigat Grupa D a Campionatului European de polo din Croația, cu trei victorii din tot atâtea partide și a intrat în barajul pentru sferturile de finală. Marius Țic și colegii lui vor juca joi seară, de la 20:00, cu Georgia, într-un meci cu o miză enormă.

Care e miza meciului România - Georgia, la Campionatul European de polo

Dacă trec de play-off, elevii lui Bogdan Rath merg în sferturi și își asigură prezența la Campionatul Mondial. Și nu doar atât. Se califică automat la viitorul European și nu mai trebuie să joace în preliminarii. Dar miza cea mai importantă ține de Jocurile Olimpice. Dacă bat Georgia în această seară, tricolorii ajung la Campionatul Mondial, turneu rampă de lansare pentru JO de la Paris.

De la CM patru echipe - în afară de cele deja calificate - își pot asigura locul la Competiția Celor Cinci Cercuri din Franța, programată în această vară.

• Dacă se califică în sferturi, adversara tricolorilor ar urma să fie Spania, pe 12 ianuarie.
  • Urmează semifinalele, în 14 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 16 ianuarie.
  • Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.
  • La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.