NEWS ALERT Calificare! România merge la Mondialul de polo după 11 ani! Naționala a învins Georgia, scor 18-11, și avansează în sferturi la EURO

Romania Campionatul European de Polo Romania - Georgia Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 21:12
Data actualizarii: Joi 11 Ianuarie 2024, 21:27

Naționala lui Bogdan Rath s-a calificat în sferturile Campionatului European din Croația, după 18-11, joi seara, cu Georgia.

În sferturi, Marius Țic și colegii lui vor da piept cu Spania, una dintre forțele Europei în sportul cu mingea pe apă. Miza meciului cu Georgia era imensă. Victoria și calificarea le-a asigurat băieților lui Bogdan Rath și accederea la Campionatul Mondial, unde vor fi prezenți după o pauză de 11 ani.

Dublu impact: prezență în sferturile EURO și calificare la Campionatul Mondial

"Mulțumim, băieți! Felicitări, băieți! Ați scris istorie! Ați ajuns aici prin eforturi titanice și dedicare neîntreruptă. Fiecare antrenament, fiecare sacrificiu și fiecare moment de muncă v-au adus aici, mai aproape de realizarea visurilor voastre. Sunteți ambasadorii țării în bazin și fiecare pas pe care îl faceți inspiră și unește această țară.

Urmează meciul cu Spania din sferturile de finală. Meciul va avea loc mâine de la ora 17:30", au scris cei de la FR de polo pe pagina oficială de Facebook.

• Calificarea în sferturi la ediţia din acest an a CE le aduce tricolorilor biletul pentru Campionatul Mondial, din 2-18 februarie, de la Doha.
  • Trei echipe de la CE 2024 obţin calificarea la CM, iar din sferturile care se joacă vineri cinci reprezentative sunt calificate anterior – Spania şi Italia (Cupa Mondială 2023), Ungaria, Grecia, Serbia (CM 2023).

"Dacă mergem la CM, automat vom obține calificarea și la Euro viitor, fără turnee de calificare în prealabil.

Lotul? Avem foarte mulți jucători tineri, singurul care mai participat la o ediție a CM e Mihai Drăgușin (n.r.: portar la Steaua), îmi doresc să simt acea foame de victorii din partea lor, pe care am simțit-o și noi timp de peste 10 ani când ne-am calificat la toate edițiile EURO și CM", a declarat pentru Sport.ro, în urmă cu două zile, Alex Matei.

Președinte al Federației Române de Polo de peste doi ani, Matei (43 de ani) a fost unul dintre cei mai importanți jucători ai naționalei timp de aproape 15 ani, pe vremea în care FRP era condusă de George Gaiță.

Matei a fost participant cu România la Jocurile Olimpice și s-a clasat pe patru la EURO 2006 și pe șase la CM 2005, când prima reprezentativă era antrenată de Vlad Hagiu.