FOTO Bate-l pe David dacă poți! Popovici, prima reacție după ce a cucerit al doilea aur la Naționalele de la Otopeni

david popovici Campionatele Nationale de inot medalie de aur Otopeni Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 19:25
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 20:33

Naționalele de înot în bazin de 50 metri se desfășoară în aceste zile în modernul complex de la Otopeni.

David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care are loc la Otopeni.

David Popovici, aur la 200 m liber

“Lucrurile au decurs conform planului. Sunt foarte mulţumit de timp şi de-abia aştept să înot din ce în ce mai repede anul acesta”, a declarat Popovici după cursă, în direct la TVR Sport.

El a precizat că este important să aibă cât mai multe probe ca să se pregătească pentru competiţii gen Jocurile Olimpice.

Popovici a fost crotometrat joi cu timpul 1:45.10. Pe locul doi s-a clasat Mihai Gergely (1:51.27), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (1:51.86).

David Popovici, aur la 50 m liber cucerit miercuri

Miercuri, David Popovici s-a impus la 50 m liber. Elevul lui Adrian Rădulescu a câştigat miercuri seara finala probei de 50 m liber cu timpul de 22sec27/100, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni.

Popovici, calificat la JO 2024, care în serii a înotat în 22sec40/100, a fost urmat în clasament de George Raţiu (CSU Cluj) la 16/100 şi de Patrick Dinu (CSM Constanţa) la 49/100.

Popovici va concura la Otopeni şi în probele de 100 m liber şi 400 m liber.