VIDEO Olé! Un dinamovist este în semifinalele Campionatului European de handbal

Eduardo Gurbindo campionatul european de handbal Dinamo Handbal Liga Zimbrilor Sporturi
Data publicarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 10:23
Data actualizarii: Miercuri 26 Ianuarie 2022, 10:27
Ibericul Eduardo Gurbindo, legitimat la clubul din ”Ștefan cel Mare”, a înscris în sfertul de finală câștigat aseară de Spania în fața Poloniei, scor 28-27.

Eduardo Gurbindo Martinez (34 de ani și 1,95 metri), interul dreapta al lui Dinamo, s-a calificat ieri cu naționala Spaniei în semifinalele Campionatului European de Handbal, competiție care se desfășoară în aceste zile în Ungaria și Slovacia.

Spania a învins-o la limită pe Polonia, scor 28-27, în ultimul meci din grupa principală II, pe care a și câștigat-o, devansând-o pe Suedia în urma victoriei din meciul direct.

Acum, ibericii așteaptă partidele de astăzi din grupa principală I pentru a-și afla adversara din semifinale: Danemarca, Franța sau Islanda.

Gurbindo a ajuns la Dinamo cu un CV fabulos: campion european și câștigător al Ligii Campionilor

Cu polonezii, Eduardo Gurbindo a jucat 21 de minute și a înscris golul de 13-12, pe finalul primei reprize. A încheiat meciul pe teren, bifând chiar ultima aruncare a partidei.

El s-a transferat la Dinamo în luna septembrie a anului trecut, când a semnat pe trei sezoane, venind în Liga Zimbrilor cu un CV fabulos.

Cu naționala Spaniei, Gurbindo a devenit campion european în 2018 și vicecampion european în 2016, obținând locul 3 la Jocurile Olimpice din 2020, locul 3 la Campionatul Mondial din 2011 și locul 3 la Campionatul European din 2014.

La nivel de echipe de club, a câștigat Liga Campionilor cu Barcelona (2015) și a mai jucat două finale ale celei mai importante competiții continentale, una tot cu Barcelona (2013) și cealaltă cu Nantes (2018).