Xavi a reacționat după eliminarea scandaloasă a lui Vitor Roque din Alaves - Barcelona: „Plătim pentru cazul Negreira”

Xavi Hernandez Barcelona Deportivo Alaves Spania
Data publicarii: Duminica 04 Februarie 2024, 09:58
Data actualizarii: Duminica 04 Februarie 2024, 10:02

Barcelona s-a impus în deplasarea cu Deportivo Alaves, scor 3-1, în etapa cu numărul 23 din LaLiga.

Catalanii au reușit să învingă, la capătul unui meci în care s-a luat o nouă decizie controversată de arbitraj. Robert Lewandowski a marcat în prima repriză pentru Barca, iar Gundogan a dublat avantajul, în minutul 49, însă Samu a redus din diferență la doar două minute distanță.

Vitor Roque a înscris la 13 minute de la intrarea în teren, însă nu a încheiat meciul pe gazon, fiind eliminat în minutul 72, după ce a văzut al doilea cartonaș galben în decurs de cinci minute. Atacantul brazilian a fost eliminat după un presupus fault la Rafa Marin, însă reluările arată că intrarea a fost regulamentară.

Presa iberică s-a scandalizat în urma deciziei controversate, iar Xavi Hernandez a reacționat la conferința de presă de la final.

Ce a spus Xavi Hernandez după eliminarea scandaloasă a lui Vitor Roque

Antrenorul Barcelonei era vizibil enervat de eliminarea primită de brazilian și a transmis că echipa sa are de „plătit” din cauza cazului Negreira. Totodată, întrebat despre răspunsul lui Carlo Ancelotti, Xavi a spus clar că declarațiile sale cu trimitere spre Real Madrid nu au legătură cu antrenorul italian.

„Nu voi mai vorbi vreodată de arbitri, promit. Plătim pentru cazul Negreira. Nu mai e cazul să o spun eu, vedeți și voi deja. Cer doar să ne lase să jucăm, nu voi mai vorbi despre arbitri, plătim pentru cazul Negreira și nu voi mai comenta.

Am o relație bună cu Ancelotti, poate a simțit vreo presiune din partea cuvintelor mele, însă nu are legătură cu el. Cu tot respectul, asta ar lipsi.

Meciul a fost spectaculos, însă realitatea o vedem deja. Apoi mă omorâți, dar altă eroare, încă una. Sunt fericit pentru munca echipei, într-un meci extrem de complicat. Reacția grupului a fost senzațională, reacția pe care o așteptam în urma deciziei de a pleca.

Am făcut un meci matur cu și fără balon. Nu voi mai spune nici cuvântul construcție, ne-ar fi plăcut să jucăm semifinala Cupei, însă ne va fi de folos să ne odihnim și recuperăm”, a declarat Xavi Hernandez conform sport.es

"Eliminare scandaloasă" a lui Vitor Roque la Alaves - Barcelona

În minutul 59, la Barcelona a intrat Vitor Roque. În doar 13 minute, tânărul atacant cumpărat din Brazilia a marcat un gol și s-a ales cu două cartonașe galbene, fiind eliminat.

Roque a văzut primul galben în minutul 67 pentru o lovitură cu cotul asupra lui Tenaglia, faultul fiind unul evident, fără minge. La doar cinci minute distanță, brazilianul a fost avertizat a doua oară și a fost eliminat.

Vitor Roque a încasat al doilea galben pentru un presupus fault al lui Rafa Marin, însă toate reluările arată că jucătorul lui Alaves a simulat. Cum nu a fost vorba de o eliminare directă, ci de al doilea cartonaș galben, VAR-ul nu a putut interveni.

"Eliminare rușinoasă a lui Vitor Roque" și "Meci marcat de eliminarea scandaloasă a lui Vitor Roque", au fost titlurile date de publicațiile catalane Mundo Deportivo și Sport după meciul Alaves - Barcelona.

Eliminarea lui Roque vine în contextul unei situații deja tensionate în Spania. În ultima vreme, Barcelona a acuzat în repetate rânduri anumite greșeli de arbitraj în favoarea rivalei Real Madrid.