Alaves - FC Barcelona Ianis Hagi la liga Stranieri
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 22:05
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 22:04

Meciul dintre cele două echipe s-a terminat 3-1 în favoarea catalanilor.

Deportivo Alaves a primit vizita Barcelonei pe ”Estadio Mendizorrotza” din Vitoria-Gasteiz, în etapa #23 din primul eșalon al Spaniei. La capătul celor 90 de minute, catalanii au beneficiat de toate cele trei puncte.

Ianis Hagi a fost rezervă, doar că pe final, mai exact în minutul 77, a fost introdus pe suprafața de teren de către antrenorul principal al lui Alaves, Luis Garcia, înlocuindu-l pe Nahuel Tenaglia.

După ce a evoluat 13 minute, portalul SofaScore l-a punctat pe Ianis Hagi cu nota 6.9, în timp ce site-ul de specialitate FlashScore i-a oferit nota 6.3.

• Tackling-uri: 0

Pentru Ianis Hagi a fost primul meci în LaLiga după patru partide consecutive în care a rămas pe banca de rezerve. Alaves a încheiat seria de trei victorii la rând și se clasează pe locul 12, cu 26 de puncte, în timp ce Barcelona se menține pe 3, cu 50 de puncte, la șapte lungimi în spatele liderului Real Madrid, care are un meci mai puțin.

Alaves - Barcelona 1-3

Barcelona a condus la pauză cu 1-0, după un gol marcat de Robert Lewandowski în minutul 22. Ilkay Gundogan a marcat spectaculos pentru 2-0 în minutul 49, după un assist al lui Pedri, însă Samu Omorodion a redus din handicap la doar două minute distanță.

În minutul 59, la Barcelona a intra Vitor Roque. În doar 13 minute, tânărul atacant cumpărat din Brazilia a marcat un gol și s-a ales cu două cartonașe galbene, fiind eliminat.