Victorie categorică pentru Real Madrid cu Celta Vigo la primul meci fără Casemiro

Real Madrid Celta Vigo LaLiga Spania
Data publicarii: Duminica 21 August 2022, 10:46
Data actualizarii: Duminica 21 August 2022, 10:47

Real Madrid, deţinătoarea titlului, a învins în deplasare, cu scorul de 4-1, formaţia Celta Vigo, într-o partidă din etapa a doua a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată sâmbătă.

Din articol

Golurile învingătorilor au fost marcate de Karim Benzema (14 - penalty), Luka Modric (42), Vinicius Junior (56) şi Federico Valvede (66). Gazdele au punctat prin Iago Aspas, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 23.

La o zi după anunţul plecării brazilianului Casemiro la Manchester United, antrenorul madrilenilor, Carlo Ancelotti, nu l-a avut la dispoziţie nici pe germanul Toni Kroos (bolnav). În acest condiţii, tehnicianul italian i-a utilizat în linia de mijloc pe tinerii jucători francezi Aurelien Tchouameni (transferat în această vară de la AS Monaco) şi Eduardo Camavinga, alături de veteranul Luka Modric (37 ani), autorul celui mai frumos gol al partidei de la Vigo, în finalul primei reprize, şi pasator decisiv la reuşita lui Vinicius, din debutul părţii secunde a jocului.

În urma acestui succes, Real Madrid a urcat pe prima poziţie a clasamentului din Primera Division, la egalitate de puncte (6) cu Betis Sevilla şi Osasuna Pamplona, învingătoare la rândul lor în meciurile de sâmbătă.

Rezultate

Vineri

Espanyol Barcelona - Rayo Vallecano 0-2

Au marcat: Palazon (40), Ciss (59).

Sevilla FC - Valladolid 1-1

Au marcat: Rekik (86), respectiv Anuar (80).

Sâmbătă

Osasuna Pamplona - Cadiz 2-0

Au marcat: Avila (37 - penalty), Kike (79 - penalty).

Mallorca - Betis Sevilla 1-2

Au marcat: Muriqi (56), respectiv Iglesias (9 - penalty, 73 - penalty).

Celta Vigo - Real Madrid 1-4

Au marcat: Aspas (23 - penalty), respectiv Benzema (14 - penalty), Modric (42), Vinŕ­cius Jŕşnior (56), Valverde (66).

Duminică se dispută partidele Athletic Bilbao - Valencia, Atletico Madrid - Villarreal şi Real Sociedad - FC Barcelona, în timp ce luni sunt programate întâlnirile Elche - Almeria şi Girona - Getafe.