Messi 4X4! Barcelona 5 - 1 Osasuna! Valdes a luat gol din out! :) Messi a marcat de patru ori! Osasuna a jucat in 10, dar a dominat in primele 10 minute!

Barcelona Lionel Messi Osasuna Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 27 Ianuarie 2013, 20:29
Data actualizarii: Duminica 27 Ianuarie 2013, 22:38

Messi vrea din nou sa fie cel mai bun din lume! Barcelona a facut show cu Osasuna, desi s-a lasat dominata in primele 10 minute. La final, adversarii au terminat in 10, iar Messi si-a trecut alte patru goluri in palmares!

Messi si iar Messi! Cam asta au vazut fanii celor de la Barcelona dupa primele 10 minute din meci. Si asta pentru ca Osasuna a parut sa domine, da ati citit bine! Imediat dupa ce s-au instalat in terenul Barcei, Messi a scapat de mai multe ori pe contraatac.

Apoi au venit si golurile: Messi de patru ori si Pedro, care a marcat o data. Diferenta a facut-o, desigur, si eliminarea din minutul 27, normala, dupa un hent in careu. Din acel moment Osasuna nu a mai contat in meci, iar acelsi Messi a facut 2-1, din penalty.

Inca o faza dubioasa, in minutul 41, cand Pedro a facut 3-1. Reluarile au aratat ca mai multi jucatori ai Barcei au fost in off-side, inclusiv marcatorul!

In fine, s-a terminat 5-1, Barcelona ramane lider, iar titlul pare tot mai aproape.

Barcelona nu a castigat inca nimic in Spania. Si cand spunem 'nimic', vorbim despre titlu, desigur, si vorbim despre acest sezon. Pana atunci, cand cel mai probabil va castiga campionatul Messi si ai lui fac pasi mici.

Acum urmeaza partida cu Osasuna, locul 18 in Primera, deci o victima sigura. Intre timp, pe Camp Nou e liniste completa: Barca este pe primul loc, la 12 puncte de Real, care pot devenit chiar 15, in cazul unei victorii.

Intre Real si Barca, in acest an au aparut si cei de la Atletico Madrid, cu Falcao in mare forma. Totusi, chiar daca pare de multe ori ca traiesc din sclipirile sale, cei de la Atletico au fost dusi de Falcao pe locul 2, la doar 8 puncte de Barcelona. In cazul in care Barca pierde in seara asta, iar Atletico va castiga acasa la Bilbao, diferenta ramane de numai 5 puncte.

Iata echipele de start de la Barca - Osasuna:

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Puyol, Adriano - Xavi, Busquets, Thiago - Pedro, Messi, Villa

Osasuna: Fernandez - Bertran, Arribas, Flano, Nano - Lolo, Loe - Cejudo, Oier, Las Cuevas - J. Llorente

LIVETEXT:

Min 58. GOOOL MESSI! Meciul s-a terminat! Messi inscrie a patra oara, din nou pe contraatac! Acum sut din prima, din 6 metri, din pasa lui Xavi! E 5-1 pentru Barca si 11-10 la numarul de jucatori!

Min 56. GOOOL MESSI! Barcelona face 4-1, Messi reuseste un hat-trick, dupa un un-doi cu Villa si un sut din careul mic!

Min 53. Messi face hat-trick-ul, insa golul este anulat. Reluarile arata ca a fost off-side. Ramane 3-1

Min 41. GOOOL PEDRO! Barcelona face 3-1! Pedro pune latul in 8 metri, dupa pasa lui Alves! Totul a plecat de la alta diagonala, de 20 de metri! Osasuna a cerut offside, reluarile arata ca a fost!

Min 29. GOOOL MESSI! Barcelona face 2-1 dupa ce Messi bate bine penalty-ul!

Min 27. Osasuna ramane in 10, dupa un hent in careu, facut de Arribas! Se da penalty pentru Barca! Bate Messi!

Min 24. GOOOL LOE! Osasuna face 1-1 dupa un sut de la marginea careului si o eroare de plasament a lui Valdes! Totul a pornit de la un out de margine, apoi o pasa puternica in centru, pentru sutul lui Loe!

Min. 10. GOOOL MESSI! Barcelona face 1-0 dupa o diagonala a lui Xavi, preluare Messi in 14 metri, apoi sut plasat, dupa o 'fenta din corp' cu care l-a pacalit pe portar!