VIDEO S-a rupt vraja! Revelația Girona a comis-o din nou cu bascii și liderul Real Madrid este din ce în ce mai departe

Girona Aleix Garcia Athletic Bilbao Real Madrid San Mames Spania
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 08:15
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 09:27

Aleix Garcia (foto) și compania nu au mai câștigat de trei etape în La Liga.

Athletic Bilbao a învins-o luni seara, pe teren propriu, scor 3-2, pe Girona, în cadrul etapei a 25-a din La Liga.

Revelația din La Liga se află astfel la trei etape consecutive fără victorie, după 0-0 cu Real Sociedad, 0-4 cu Real Madrid și acum 2-3 cu Athletic Bilbao, toate în februarie.

Athletic Bilbao - Girona 3-2: gazdele au înscris în '2, apoi au dat 2 goluri în 4 minute

Girona a fost dominată la Bilbao, pe San Mames, de echipa locală, care a şi deschis scorul încă din minutul al doilea, când a înscris Alex Berenguer.

Deşi Tsygankov a fost activ în atac, oaspeţii au reuşit să egaleze abia în minutul 49, atunci când jucătorul ucrainean a înscris din pasa lui Ivan Martin.

Răspunsul gazdelor a fost devastator, scrie news.ro: 2-1 în minutul 56 – prin Alex Berenguer, care a reuşit dubla, apoi 3-1 în minutul 60, când a înscris Inaki Williams.

Eric Garcia a redus din diferenţă în minutul 75, cu o lovitură de cap, din centrarea fostului dinamovist Aleix Garcia (foto)

Meciul, întrerupt după ce unui suporter i s-a făcut rău

Jocul a fost apoi întrerupt în minutul 77 pentru că unui suporter i s-a făcut rău şi a fost nevoie de intervenţia medicilor.

Situaţia a fost rezolvată şi meciul a fost reluat după trei minute, însă nu s-a mai înscris, chiar dacă Girona a ratat o ocazie uriaşă în minutul 90+5 şi Athletic s-a impus cu 3-2.

Clasamentul din La Liga

Girona rămâne pe locul secund, cu 56 de puncte, dar a pierdut contactul cu liderul, Real Madrid, aflat la şase puncte distanţă, în timp ce Athletic Bilbao are 49 de puncte şi ocupă poziţia a 5-a.