”Nu-mi vine să cred, nu mai am aer”. Puștiul Marc Guiu, reacție fabuloasă după ce a debutat cu gol la Barcelona

Marc Guiu Barcelona Barcelona - Athletic Bilbao Spania
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 10:17
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 10:17

Barcelona s-a impus cu 1-0 în meciul cu Athletic Bilbao din etapa a 10-a din La Liga.

Catalanii au câștigat cu un gol marcat pe final de puștiul Marc Guiu (17 ani). Atacantul a fost aruncat în joc în minutul 79 al partidei și a avut nevoie de un singur minut pentru a înscrie, după ce a fost lansat perfect de pasa lui Joao Felix.

După meci, noul puști-minune de la Barcelona a oferit o reacție sinceră. Guiu s-a arătat foarte fericit după golul marcat la debutul pentru clubul catalan.

Marc Guiu, prima reacție după ce a debutat cu gol la Barcelona

Guiu a primit și un cartonaș galben în minutul 83, după ce a intrat în conflict cu unul dintre jucătorii de la Atlhetic Bilbao.

”Nu-mi vine să cred, nu mai am aer. Mă bucur de acest moment. Am muncit toată viața mea pentru această oportunitate și a ieșit perfect", a spus Guiu, potrivit GOAL.com.

Marc Guiu a fost crescut în ”La Masia”, celebra academie a celor de la Barcelona, și a trecut până acum pe la grupele U16, U18 și U19 ale clubului catalan.

Barcelona a câștigat trei puncte importante pe teren propriu și a revenit, cel puțin temporar, pe locul trei în La Liga, la un singur punct de liderii Real Madrid și Girona, care au 25 de puncte.

Catalanii se vor duela în etapa următoare cu marea rivală Real Madrid, iar în cazul în care vor câștiga pe teren propriu își vor depăși rivala în clasament.