VIDEO Barcelona - Athletic Bilbao 1-0. Puștiul Marc Guiu a marcat la debut pentru campioana Spaniei

Barcelona - Athletic Bilbao Athletic Bilbao Barcelona Marc Guiu Spania
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 08:23
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 08:23

Barcelona s-a impus cu 1-0 în meciul cu Athletic Bilbao din etapa a 10-a din La Liga.

Catalanii au câștigat cu un gol marcat pe final de puștiul Marc Guiu (17 ani). Atacantul a fost aruncat în joc în minutul 79 al partidei și a avut nevoie de un singur minut pentru a înscrie, după ce a fost lansat perfect de pasa lui Joao Felix.

Barcelona - Athletic Bilbao 1-0. Puștiul Marc Guiu a marcat la debut

Pentru fotbalistul crescut în ”La Masia”, celebra academie a celor de la Barcelona, a fost debutul pentru prima echipă a catalanilor.

Guiu a primit și un cartonaș galben în minutul 83, după ce a intrat în conflict cu unul dintre jucătorii de la Atlhetic Bilbao.

Barcelona a câștigat trei puncte importante pe teren propriu și a revenit, cel puțin temporar, pe locul trei în La Liga, la un singur punct de liderii Real Madrid și Girona, care au 25 de puncte.

Pentru Barcelona urmează ”El Clasico” cu Real Madrid, iar Athletic Bilbao, care rămâne pe locul șase, va juca pe teren propriu cu Valencia.