VIDEO Girona s-a dezlănțuit în ultima etapă! 7-0 pentru Aleix Garcia și compania, Artem Dovbyk este din nou golgheterul La Liga

Girona Aleix Garcia alexander sorloth Artem Dovbyk Viktor Tsygankov Spania
Data publicarii: Sambata 25 Mai 2024, 08:24
Data actualizarii: Sambata 25 Mai 2024, 08:33

Revelația din Spania a încheiat sezonul pe locul 3 și a obținut calificarea în grupele Champions League.

Echipa spaniolă Girona a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 7-0, formaţia Granada, penultima clasată, în etapa a 38-a din La Liga, iar ucraineanul Artem Dovbyk, viitorul adversar al României la EURO 2024, l-a întrecut pe Sorloth în clasamentul golgeterilor.

Gazdele au deschis scorul abia după o jumătate de oră, când Eric Garcia a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Tsygankov.

După numai trei minute Tsygankov a majorat avantajul Gironei, iar în minutul 44 Artem Dovbyk a făcut 3-0 din penalty.

Tsygankov a reuşit dubla, în minutul 54, pentru ca oaspeţii să rămână în zece din minutul 61, odată cu eliminarea lui Facundo Pellistri.

În minutul 75 Dovbyk a înscris din pasa lui Stuani, iar după trei minute rolurile s-au schimbat: Dovbyk a pasat şi Stuani a marcat pentru 6-0.

Hat-trick Artem Dovbyk pentru titlul de golgheter în La Liga

A venit şi minutul 90, în care Dovbyk a înscris dintr-un nou penalty şi a stabilit scorul final: 7-0 pentru Girona, care termină sezonul pe locul 3, imediat după cei doi granzi, Real şi Barcelona, cu 81 de puncte.

La învingători, fostul dinamovist Aleix Garcia a fost, ca de obicei, integralist și căpitan.

În clasamentul golgeterilor, ucraineanul Artem Dovbyk a trecut pe primul loc, cu 24 de goluri, faţă de Alexander Sorloth (Villarreal), cu 23.