VIDEO Cămătaru din Spania! A înscris 4 goluri împotriva lui Real Madrid și a devenit golgheterul La Liga înaintea ultimei etape

alexander sorloth Artem Dovbyk Girona Real Madrid Villarreal Spania
Data publicarii: Luni 20 Mai 2024, 13:30
Data actualizarii: Luni 20 Mai 2024, 14:28

Villarreal și deja campioana Spaniei au oferit un spectacol în penultima rundă.

Echipa campioană a Spaniei, Real Madrid a încheiat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 4-4, cu formaţia Villarreal.

Madrilenii au condus cu 4-1, iar Alexander Sorloth a înscris toate golurile gazdelor!

Real a condus la Villarreal cu 2-0 şi 4-1, dar norvegianul Sorloth a semnat o revenire incredibilă pentru gazde, înscriind un hat-trick în numai opt minute din startul reprizei secunde, şi scorul final a fost 4-4.

Cu cele patru goluri înscrise, Alexander Sorloth l-a depăşit pe Artem Dovbyk (Girona) în clasamentul golgeterilor și este acum lider (23 vs 21 la numărul de reușite).

Lucrurile sunt clare înaintea ultimei etape

În ierarhia La Liga situaţia este clară înaintea ultimei etape: Real Madrid (94 de puncte), FC Barcelona (82 de puncte) , Girona (78 de puncte) şi Atletico Madrid (73 de puncte) sunt primele patru clasate şi merg în Liga Campionilor.

Bascii Athletic Bilbao (65 de puncte) şi Real Sociedad (60 de puncte) sunt locurile 5 şi 6, urmând să joace în Europa League, iar Betis Sevilla, locul 7, cu 56 de puncte, va evolua în Conference League.

Cadiz, Granada şi Almeria sunt echipele retrogradate.

Rezultatele de duminică din etapa a 37-a din La Liga

Valencia – Girona 1-3 (Pepelu 84 penalti / Savinho 32, Dovbyk 58, Gasiorowski 67 autogol);

Villarreal – Real Madrid 4-4 (Sorloth 39, 48, 52, 56 / Arda Guler 14, 45+2, Joselu 30, Vazquez 40);

FC Barcelona – Rayo Vallecano 3-0 (Lewandowski 3, Pedri 72, 75);

Betis Sevilla – Real Sociedad 0-2 (Mendez 5, Merino 42);

Mallorca – Almeria 2-2 (Larin 29, Darder 83 / Arribas 41, B. Langa 66);

Granada – Celta Vigo 1-2 (Mendez 86 / Strand Larsen 61, Bamba 63);

Cadiz – Las Palmas 0-0;

Atletico Madrid – Osasuna 1-4 (Aqlvaro Morata 55 / Raul Garcia 26, 64, Oroz 52, Torro 88);

Athletic Bilbao – FC Sevilla 2-0 (Raul Garcia Escudero 17, Muniain 19). news.ro