VIDEO Girona, devastatoare cu Sevilla! Hat-trick în 6 minute și catalanii sunt din nou lideri în La Liga

Girona Artem Dovbyk Christian Stuani Sevilla Viktor Tsygankov Spania
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 09:47
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 10:14

Fostul dinamovist Aleix Garcia, cel mai bun jucător al Gironei, a fost suspendat pentru întâlnirea cu Sevilla.

Girona, lipsită de cel mai bun jucător al ei, fostul dinamovist Aleix Garcia, suspendat, a învins-o duminică seara, pe teren propriu, scor 5-1, pe Sevilla, în etapa a 21-a din La Liga.

Pe ”Estadi Montilivi”, scorul a fost deschis de către oaspeţii de la Sevilla, prin Isaac Romero Bernal, în minutul 10.

Artem Dovbyk show în prima repriză din Girona - Sevilla 5-1

A urmat însă o perioadă de șase minute în care atacantul ucrainean Artem Dovbyk a reuşit un hat-trick (în minutele 13, 15 şi 19) şi Girona conducea cu 3-1.

Dovbyk este acum golgheterul din La Liga, cu 14 goluri, la egalitate cu Jude Bellingham de la Real Madrid.

Rezultatul final a fost stabilit în repriza a doua. În minutul 56 a marcat și celălalt atacant ucrainean, Viktor Tsygankov, iar în minutul 89 a înscris Christian Stuani.

Girona s-a impus cu 5-1 şi, cu 52 de puncte după 21 de etape, a trecut în faţa lui Real Madrid (51 de puncte din 20 de meciuri), devenind liderul clasamentului în La Liga (Barcelona este pe 3, cu 44 de puncte, tot din 20 de meciuri).

Sevilla, în schimb, este abia pe locul 17 (din 20), cu 16 puncte.