FC Barcelona, primul eșec în era Xavi. Catalanii rămân pe locul șapte în clasament

fc barcelona Betis Sevilla Primera Division xavi Spania
Data publicarii: Sambata 04 Decembrie 2021, 19:26
Data actualizarii: Sambata 04 Decembrie 2021, 19:37

FC Barcelona a pierdut primul meci de când este antrenată de Xavi, meci disputat în Primera Division.

Catalanii au fost învinși, pe teren propriu, scor 0-1 de Betis Sevilla, întâlnirea contând pentru etapa a 16-a din campionat.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Juanmi, în minutul 79, după un contraatac fulger. Este primul eșec pentru FC Barcelona de când Xavi a fost adus ca antrenor principal.

Pe lângă pierderea celor trei puncte, Xavi a rămas și fără un jucător important, Gavi fiind scos pe targă de pe teren în minutul 35, în urma unei accidentări.

Betis Sevilla a obținut astfel a treia victorie consecutivă în campionat, urcând pe poziția a treia, cu 30 de puncte.

De cealaltă parte situația este una critică pentru FC Barcelona care a rămas în afara pozițiilor pentru cupele europene, pe locul șapte, cu 23 de puncte.