VIDEO Fanii lui Atletico nu l-au iertat pe Joao Felix. Imagini dezolante de la Madrid, la meciul cu FC Barcelona

Joao Felix Atletico Madrid fc barcelona la liga Spania
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 12:04
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 12:20

FC Barcelona a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Atletico Madrid, în derby-ul etapei a 29-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Joao Felix, jucător împrumutat de Atletico Madrid la FC Barcelona, a deschis scorul pe stadionul Metropolitano, în minutul 38, fructificând o pasă a lui Robert Lewandowski, cel care a mărit apoi avantajul catalanilor, imediat după pauză (47).

Robert Lewandowski a recidivat după o oră de joc, oferindu-i un assist perfect lui Fermin Lopez, care a închis tabela în minutul 65.

În urma acestei victorii, FC Barcelona a urcat pe locul secund în clasament, cu 64 de puncte, depăşind Girona, care a coborât pe poziţia a treia, cu 62 de puncte, după eşecul suferit sâmbătă pe terenul echipei Getafe (0-1). Catalanii se află la opt puncte distanţă de marea rivală Real Madrid, liderul clasamentului.

Reacții acide ale fanilor la adresa lui Joao Felix

Înainte de meci, suporterii madrileni au vandalizat placa jucătorului portughez din zona stadionului Metropolitano, aruncând gunoaie pe ea.

La scurt timp, aceștia au ars un tricou al atacantului, iar pe parcursul partidei l-au fluierat de fiecare dată când atingea mingea.

Cum vrea FC Barcelona să-l păstreze pe portughez

Împrumutul lui Joao Felix (24 de ani) la FC Barcelona expiră la finalul sezonului, iar catalanii încearcă să găsească o modalitate pentru a-l păstra.

Înainte de a ajunge pe Camp Nou, Joao Felix și-a prelungit contractul cu Atletico Madrid până în 2029, iar situația starului portughez este una destul de complicată.

Madrilenii cer în jur de 70-80 de milioane de euro pentru vânzarea jucătorului, o sumă peste posibilități pentru gruparea catalană, ținând cont de problemele financiare cu care se confruntă.

În aceste condiții, FC Barcelona ar vrea să prelungească prerioada de împrumut pentru încă un sezon, cu mențiune că vor introduce o clauză pentru cumpărarea definitiv, anunță Marca.