Depay, debut în forță la Barcelona! Gol la primul meci pentru catalani

Memphis Depay Barcelona Spania Depay, debut în forță la Barcelona! Gol la primul meci pentru catalani
Data publicarii: Sambata 24 Iulie 2021, 22:18
Data actualizarii: Sambata 24 Iulie 2021, 23:15

Depay a marcat încă din primul meci de pregătire.

Ronald Koeman l-a dorit pe Memphis Depay încă de anul trecut, când a fost instalat pe banca tehnică a Barcelonei. Într-un final, antrenorului olandez i s-a îndeplinit dorința și conducerea clubului a reușit să i-l aducă pe jucătorul pe care l-a pregătit la naționala Țărilor de Jos.

Depay a fost aruncat în luptă în amicalul cu Girona, echipă din liga secundă, iar atacantul l-a răsplătit pe Koeman și a debutat cu gol pentru Barcelona. Neerlandezul a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 85 și a închis tabela la 3-1 pentru catalani.

• Depay, debut în forță la Barcelona! Gol la primul meci pentru catalani

Primele cuvinte după debut: "Mi-a plăcut la nebunie!"

La finalul meciului, Depay a vorbit despre primul joc în tricoul Barcelonei. Atacantul s-a declarat entuziasmat după primele minute jucate pentru catalani și a ținut să le mulțumească coechipierilor pentru că l-au ajutat să se acomodeze.

"Este extraordinar sa joc in acest tricou. Au fost grele primele minute, da mi-a placut la nebunie. Coechipierii m-au ajutat foarte mult!", a declarat Depay după debutul la Barcelona.