fc barcelona El Clasico Frenkie de Jong Spania FC Barcelona
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 09:05
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 09:11

FC Barcelona a pierdut confruntarea cu Real Madrid, scor 1-2.

Catalanii au primit vizita galacticilor sâmbătă de la ora 17:15 pe „Estadio Olimpico”. Chiar dacă a condus încă din debutul meciului, echipa pregătită de Xavi Hernandez a pierdut punctele după ce Jude Bellingham a pus la punct partida din La Liga cu o „dublă” în repriza secundă.

După El Clasico, publicația Fichajes a informat că FC Barcelona plănuiește să-i prelungească înțelegerea lui Frenkie de Jong, absent în meciul împotriva celor de la Real Madrid, din cauza faptului că a acuzat probleme musculare.

Aceeași sursă a indicat faptul că Deco, directorul sportiv al catalanilor, va purta o conversație cu cei care-l reprezintă pe Frenkie de Jong, mai ales că actualul contract al starului neerlandez expiră la finele sezonului 2025/26.

Frenkie de Jong se află la echipa de pe Camp Nou din iulie 2019, când FC Barcelona a plătit 86 de milioane de euro pentru serviciile fotbalistului celor de la Ajax Amsterdam.

De atunci, mijlocașul central a bifat 190 de apariții la Barca, a reușit să mrcheze 16 goluri și să paseze decisiv în 21 de situații, în mai bine de 15.000 de minute petrecute în echipamentul clubului catalan.

FC Barcelona - Real Madrid 1-2

Catalanii au început cum nu se putea mai bine derby-ul cu echipa lui Carlo Ancelotti. Ilkay Gundogan a deschis scorul în minutul șase al meciului.

În repriza secundă însă, Real Madrid a revenit în joc grație „dublei” lui Jude Bellingham, care a înscris în minutele 68, respectiv 90+2 și a dus victoria pe „Bernabeu”.

Echipele de start

• FC Barcelona: ter Stegen - Araujo, Christensen, Martinez - Cancelo, Gavi, Gundogan, Balde - Lopez - Torres, Joao Felix
  • Real Madrid: Kepa - Carvajal, Rudiger, Alaba, Mendy - Tchouameni - Valverde, Bellingham, Kroos - Rodrygo , Vinicius