"Cel mai bun fundaș pe care îl avem". Tânărul de la FC Barcelona care a ieșit la rampă în mai puțin de două luni

fc barcelona Pau Cubarsi xavi Spania
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2024, 11:17
Data actualizarii: Duminica 25 Februarie 2024, 11:36

FC Barcelona a dispus sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-0, de Getafe, în etapa a 26-a din La Liga.

Catalanii au marcat doar o singură dată în prima repriză, prin Raphinha, în minutul 20, dar au rezolvat meciul în repriza secundă. Joao Felix a făcut 2-0 în minutul 53, iar Frenkie de Jong a majorat diferența în minutul 61. Elevii lui Xavi au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi au mai înscris odată, pe final, în minutul 90, prin Fermin Lopez.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona ocupă locul secund, cu 57 de puncte, Real Madrid este lider (62 puncte), iar Girona se află pe poziția a treia (56 puncte), ambele cu un meci mai puțin disputat.

Pau Cubarsi, remarcatul catalanilor în debutul lui 2024

Fundașul central de la FC Barcelona a debutat la echipa de seniori în urmă cu 38 de zile, într-un meci din Cupa Spaniei, cu Unionistas.

De atunci, tânărul de 17 ani a evoluat în nouă partide, dintre care în cinci a fost titular și a strâns aproape 600 minute de joc.

În meciul cu Getafe, Pau Cubarsi nu a comis niciun fault, și-a câștigat toate duelurile și a finalizat cele mai multe pase.

"Cubarsi este cel mai bun fundaș pe care îl avem, care iese cu mingea la picior, a arătat asta, este spectaculos să-l vezi cum joacă. Este la un nivel ridicat, protejează mingea, se luptă, nu este depășit.

Mai trebuie îmbunătățite anumite aspecte, dar este incredibil. Este un jucător care ar trebui să fie la club mulți ani", a declarat Xavi.