FOTO ȘI VIDEO Flying Fijians! Marea surpriză de la CM de rugby, Fiji, s-a calificat în sferturile de finală

Fiji Cupa Mondiala de rugby 2023 Flying Fijians Frank Lomani Simon Raiwalui Rugby
Data publicarii: Luni 09 Octombrie 2023, 09:10
Data actualizarii: Luni 09 Octombrie 2023, 10:04

Naționala din Pacific a pierdut la limită ultimul meci din grupe, 23-24 cu Portugalia, dar va juca împotriva Angliei pentru un loc în semifinalele CM.

Reprezentativa Fiji s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby din Franţa, deşi a fost învinsă de Portugalia cu scorul de 24-23 (3-3), duminică, la Toulouse, în ultimul lor meci din Grupa C.

Pentru portughezi a fost o victorie istorică, prima la o Cupă Mondială, la a doua lor participare, dar Fiji a obţinut punctul bonus defensiv necesar pentru a se clasa înaintea Australiei în grupă.

Fiji a reuşit a treia sa calificare în sferturi, după ediţiile din 1987 şi 2007.

Jucătorii antrenaţi de Simon Raiwalui vor înfrunta Anglia, duminica viitoare, la Marsilia.

Victoria lusitanilor a fost adusă de Rodrigo Marta, care a marcat un eseu pe final (78). Portugalia a mai reuşit două încercări, prin Raffaele Storti (45) şi Francisco Fernandes (51), toate fiind transformate de Samuel Marques (47, 53, 80), care a marcat şi dintr-o lovitură de pedeapsă (38).

Fijienii au marcat eseuri prin Levani Botia (48) şi Mesake Doge (68), ambele transformate de Frank Lomani (49, 69), care a înscris şi din trei lovituri de penalitate (10, 74, 76).

Echipele din Fiji - Portugalia 23-24

La Toulouse, în faţa a 32.223 spectatori, au evoluat echipele:

Fiji: Maqala - Ravutaumada (Matawalu, 77), Nayacalevu (căpitan; Masi, 63), Tuisova (Tela, 72), Habosi - Botitu, Lomani - Botia, Mata (Tuisue, 72), Derenalagi - Mayanavanua (Cirikidaveta, 17), Nasilasila - Tagi (Loge, 61; Mata, 79), Matavesi (Ikanivere, 61) Mawi (Ravai, 61).

Portugalia: M. Pinto (V. Pinto, 66) - Storti, Bettencourt, Lima (căpitan; Appleton, 75), Marta - Portela, Marques - Martins (Granate, 69), Simoes, Wallis - Cerqueira, Madeira - Ferreira (Alves, 63), Tadjer (Diniz, 74), Fernandes (Costa, 57).

Arbitru: Luke Pearce (Anglia).