VIDEO Veste cruntă pentru campionul mondial ”gură-slobodă” care și-a insultat rasist un adversar!

Bongi Mbonambi Cupa Mondiala de rugby 2023 John Plumtree nationala de rugby a Africii de Sud Tom Curry Rugby
Data publicarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 10:18
Data actualizarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 10:23

Bongi Mbonambi a câștigat cu naționala Africii de Sud Cupa Mondială de rugby din acest an.

Bongi Mbonambi, talonerul selecţionatei de rugby a Africii de Sud, care s-a accidentat în finala Cupei Mondiale, câştigată de Springboks în faţa Noii Zeelande (12-11), a suferit o leziune la genunchi, care va necesita o perioadă de recuperare de până la şase luni, informează AFP.

Anunţul a fost făcut miercuri de John Plumtree, antrenorul lui Mbonambi la echipa Durban Sharks.

În vârstă de 32 de ani, Bongi Mbonambi, a cucerit luna trecută, pe Stade de France, al doilea titlu de campion mondial din cariera sa, după cel din 2019.

El a fost nevoit să-şi părăsească coechipierii după doar trei minute de joc, în finala disputată pe 28 octombrie, fiind victima unei entorse la genunchiul drept.

Bongi Mbonambi, acuzat de englezul Tom Curry că l-a înjurat în semifinala CM

Mbonambi s-a aflat în centrul unei controverse după semifinala Cupei Mondiale câştigată de Africa de Sud în faţa Angliei, fiind acuzat de englezul Tom Curry că i-a adresat o insultă rasistă în timpul meciului.

Însă forul conducător al sportului cu balonul oval, World Rugby, în urma unei anchete, a considerat că nu există "probe suficiente pentru a iniţia proceduri" împotriva sud-africanului.