Cristiano Ronaldo și Manchester United, la un pas să aibă parte de o surpriză cu Omonia. West Ham, Arsenal și Real Betis au învins în meciurile de pe VOYO din Europa & Conference League

Omonia Nicosia - Manchester United Anderlecht West Ham United Nations League
Data publicarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 00:00
Data actualizarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 00:21
VOYO transmite în direct patru partide în această seară: Omonia Nicosia – Manchester United, Anderlecht - West Ham United, Arsenal - Bodo/Glimt și AS Roma – Betis Sevilla.

Update 00:00

• Omonia - Manchester United 2-3

Manchester United a tremurat cu Omonia, însă s-a impus în cele din urmă pe teren advers. Ansarifard a deblocat tabela în minutul 34 și a setat scorul primei reprize: 1-0.

În partea a doua a meciului, Rashford a intrat pe suprafața de teren în locul lui Sancho și a întors soarta meciului. Englezul a înscris în minutul 53, a dat o pasă de gol în minutul 63 lui Martial și a dus scorul la 3-1 în minutul 84.

La doar un minut distanță de ultima reușită a lui Manchester United, Panagiotou a redus din diferență, dar Omonia nu a reușit să mai înscrie, iar partida s-a terminat 2-3.

• Anderlecht - West Ham 0-1

Anderlecht nu s-a putut impune pe terenul lui West Ham, chiar dacă belgienii au controlat în unele momente jocul. Londonezii au înscris pe finalul celei de-a doua reprize, prin Scamacca și au securizat cele trei puncte.

• Arsenal - Bodo/Glimt 3-0

Arsenal a intrat rapid în loc. Tirney i-a pasat decisiv lui Nketiah, care a fructificat cu lejeritate, în minutul 23. Holding a împins mingea cu capul în plasă și a dus scorul la 2-0.

În repriza secundă, achiziția din perioada recent încheiată de mercato, Gabriel Jesus, a realizat o acțiune pe cont propriu fantastică în careul advers și l-a setat pe Vieira, care a îndeplinit o simplă formalitate.

• AS Roma - Real Betis 1-2

Roma a început în forță, Dybala a deschis scorul în minutul 34, dar Rodriguez a restabilit egalitatea cu cinci minute înainte de timpul regulamentar din prima repriză.

Același Dybala a mai avut în minutul 45 un șut incredibil, însă Claudio Bravo a fost pe fază și a avut o paradă uluitoare, salvându-și echipa de la gol.

Pe final, Luiz Henrique a trimis o "bombă" de la distanță și l-a pus la colț pe Patricio, care nu a avut nicio șansă. Scorul final a fost 1-2, după ce Zaniolo a văzut cartonașul roșu în minutul 93.

știre inițială

Omonia – Manchester United (VOYO, 19:45)

Manchester United speră să revină pe căile câștigătoare după întânirea din această seară de pe GSP Arena din Cipru,  în meciul cu  Omonia Nicosia.

Ciprioții sunt în prezent pe locul patru în campionat, după ce au câștigat trei din cele cinci meciuri disputate până acum. Situația lor în  UEFA Europa League nu este deloc roz, formația lui Neil Lennon aflându-se pe ultimul loc în Grupa E, după ce a suferit două înfrângeri din tot atâtea meciuri, în fața lui Sheriff și Real Sociedad.

Pe de altă parte, forma inconstantă a lui Manchester United nu dă semne de final. Diavolii roșii au câștigat de două ori și au pierdut tot atâtea meciuri în ultimele patru confruntări, ultimul rezultat fiind înfrângerea cu 6-3 în fața lui Manchester City, partidă în care trupa lui Erik ten Hag a fost surclasată de rivalii din oraș.

Duelul din această seară consemnează și o premieră pentru britanici, fiind primul meci din istoria bogată a lui United, în care aceștia joacă împotriva unei echipe cipriote,  dar au demonstrat înainte de pauza internațională că noile împrejurimi nu le sunt o problemă, atunci când s-au impus în fața lui Sheriff Tiraspol, scor 2-0,  în prima deplasare a lor în Republica Moldova. În a doua etapă diavolii au pierdut meciul de pe Old Trafford cu Real Sociedad, nereușind să pună mari probleme bascilor, scor 0-1.

Diavolii roșii vin cu orgoliul rănit în Cipru, iar băieții lui ten Hag vor să profite de experiența pe care o au în competițiile europene. Fanii locali vor fi probabil dornici și speră să-l vadă pe Cristiano Ronaldo, care pare să fie acum un specialist în meciurile europene  după ce ultimele sale două titularizări pentru echipă au fost în această competiție.

Anderlecht – West Ham (VOYO, 19:45

Ultima confruntare directă dintre cele două echipe datează din anul 1976, atunci când belgienii s-au impus în fața britanicilor în finala Cupei Cupelor cu scorul de 4-2, în acel sezon cei de la Anderlecht trecând în tururile de calificare și de Rapid Bucuresti, scor general 1-2.

Aflat sub presiunea rezultatelor, antrenorul lui Anderlecht, Felice Mazzù,  speră ca formația pe care o antrenează să scoată un rezultat pozitiv în această seară cu “ciocănarii”, pentru a face uitat startul de sezon neconvingător. După ce s-a confruntat cu critici pentru stilul său de fotbal de la preluarea mandatului în vară, rezultatele de până acum nu sunt pe placul fanilor.

În ciuda acestui fapt, alb-violeții au un început bun în Conference League după ce au ajuns în fazele grupelor unei competiții europene pentru prima dată din 2018/19. Au învins Silkeborg cu 1-0 în meciul de deschidere, înainte de a remiza cu FSCB, scor 0-0, rezultate care o plasează pe Anderlecht pe poziția secundă înaintea meciului din această seară.

În ceea ce îi privește pe englezi, emulația de transferuri din această vară și lotul cu o valoare totală de peste 400 de milioane de euro par a nu fi de ajuns pentru a le oferi “ciocănarilor” rezultatele la care se așteptau înaintea acestui sezon.

Lipsa de omogenitate cauzată de apariția multor jucători noi la echipă precum Lucas Paqueta, Gianluca Scamacca, Maxwel Cornet sau Thilo Kehrer este o problemă încă în desfășurare la nivelul lotului, însă după victoria din weekend împotriva celor de la Wolves, londonezii vor prioritiza în continuare Premier League pentru a salva sezonul. Cu siguranță West Ham va dori să își asigure cât mai repede calificarea în fazele eliminatorii în calitate de câștigători ai grupei.

Arsenal – Bodo/Glimt

Tunarii au tras în toațe părțile în disputele pe care aceștia le-au avut de-a lungul timpului cu echipele din Norvegia pe teren propriu, având trei victorii din tot atâtea confruntări și 13 goluri marcate.

În rândul fanilor lui Arsenal sunt aștepări mari pentru câștigarea unui trofeu european, dar băieții lui Arteta au dovedit că pot face față presiunii, ultima oară în derby-ul Londrei, disputat weekendul trecut, împotriva celor de la Tottenham, scor 3-1.

Londonezii sunt lideri în campionat după 8 etape, iar fotbalul spectaculos pe care îl prestează Jesus & Co. dau speranțe suporterilor, iar dacă poate este prea devreme să vorbim de o potențială cursă pentru titlu, cert este că tunarii au luat o opțiune serioasă pentru TOP 4, care îi poate asigura mult așteptata calificare în grupele Champions League din sezonul următor.

Bodø/Glimt este pregătită să sfideze din nou toate șansele, asta după ce au reușit performanța uluitoare de a ajunge în sferturile UEFA Europa Conference League de anul trecut. Campioana Norvegiei a început bine campania europeană, cu patru puncte după două meciuri din grupa UEL, învingându-i pe elvețienii de la Zurich etapa trecută, scor 2-1 și reușind o remiză în deplasare cu mult mai experimentata PSV.

• Partida de joi va marca prima întânire dintre Arsenal și Bodo/Glimt în orice competiție, iar gazdele nu au fost învinse niciodată de către o echipă norvegiană în 6 meciuri jucate împotriva acestora.

AS Roma – Real Betis (22:00, VOYO)

Câștigătoarea UEFA Europa Conference League din sezonul trecut, AS Roma, va fi susținută de un Stadio Olimpico sold-out, cu peste 60 de mii de spectatori prezenți pentru al zecelea meci consecutiv! AS Roma s-a bucurat de aportul fanilor și în competițiile europene, iar în prezent este neînvinsă în ultimele 20 de meciuri pe teren propriu, astfel că Betis are o misiune grea în această seară.

Victoriile din primele două etape ale acestei ediții de Europa League îi plasează pe spanioli în vârful grupei C, iar victoria cu 3-2 în fața lui Ludogorets din runda trecută a fost cu totul specială, căpitanul Joaquín, în vârstă de 41 de ani, devenind cel mai în vârstă marcator din competiție. Betis s-a bucurat, de asemenea, de câteva partide impresionante în campionat, unde a câștigat cinci din cele șapte meciuri și se află pe locul patru, în ciuda înfrângerii de duminica trecută cu Celta Vigo, scor 1-0.

• Cu un start perfect în grupe, andaluzii ajung în Orașul Etern cu un avans de 3 puncte față de capitolini în clasament, în timp ce ambele formații au parte de un sezon bun și pe plan intern.
  • Câștigarea Copei del Rey în aprilie a ridicat standardele în tabăra oaspeților, iar asta s-a întâmplat și pentru itaieni după ridicarea trofeului Conference League din sezonul trecut, ambele echipe fiind în goana după performanțe.