UEFA ia măsuri după scandalul de la România - Kosovo

UEFA kosovo Romania Nationala
Data publicarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 09:24
Data actualizarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 09:28

Meciul dintre România și Kosovo, scor 2-0, din a șasea rundă a preliminariilor EURO 2024 a fost întrerupt în minutul 18, din cauza derapajului ultrașilor români aflați la peluza sud.

Partida de pe Arena Națională a fost întreruptă în minutul 18, după ce o parte a ultrașilor prezenți în zona Peluzei Sud a aprins torțe și a afișat un banner cu mesajul "Kosovo is Serbia". De altfel, facțiunea "Uniți sub tricolor" a anunțat încă de dinaintea meciului că se va răzbuna pentru modul în care suporterii români au fost tratați la partida tur, disputată la Priștina, în martie, iar incidentele au apărut încă de dinainte de primul fluier, când imnul oaspeților a fost huiduit și s-a strigat "Serbia".

În acest timp, tricolorii, pe rând, prin Ianis Hagi și Nicolae Stanciu, le-au spus fanailor să renunțe la banner și comportamentul agresiv, însă aceștia au refuzat. După un ultim avertisment din partea UEFA, la capătul a aproximativ 50 de minute de întrerupere, partida s-a reluat, dar forul european a anunțat măsuri.

UEFA a deschis proceduri disciplinare împotriva FRF

Într-un comunicat postat joi seară, UEFA anunța că s-au deschis proceduri disciplinare împotriva Federației Române de Fotbal, în cinci spețe diferite după incidentele de la România - Kosovo. Prima este legată de blocarea căilor de trecere, apoi aprinderea obiectelor pirotehnice, aruncarea de obiecte, mesajele provocatoare cu caracter ofensator și comportament rasist.

Ce riscă România

Este de așteptat ca Federația Română de Fotbal să fie sancționată de UEFA pentru aceste incidente. Amenda poate ajunge chiar până la 100.000 de euro.

FRF a mai încasat o amendă de 15.000 de euro în actuala campanie, după scandările de la meciul tur cu Belarus.

De asemenea, România ar putea disputa următoarele două jocuri cu porțile închise. Ultimele două partide de pe teren propriu din aceste preliminarii vor fi cu Andorra (15 octombrie) și Elveția (21 noiembrie).

Returul cu Elveția va fi ultimul meci al tricolorilor din campania pentru EURO 2024. Turneul final de anul viitor va avea loc în perioada 14 iunie – 14 iulie, în Germania. Numai primele două clasate din fiecare grupă se califică la Campionatul European. Elveția este lider în grupa noastră. Din 2016 nu s-a mai calificat România la un turneu final.