România U19, „demolată” de Norvegia U19 la Turul de Elită

Norvegia U19 - Romania U19 alexandru pelici Turul de Elita Nationala „Încercăm să facem lucruri mari!” Alexandru Pelici, fericit după victoria cu Dinamo
Data publicarii: Miercuri 22 Martie 2023, 17:55
Data actualizarii: Miercuri 22 Martie 2023, 17:56

România U19 a disputat prima partidă a Turului de Elită, fiind, de altfel, ultima etapă a calificărilor la Campionatul European.

Micii „tricolori” se află în Grupa 1, alături de Norvegia U19, Franța U19 și Irlanda de Nord U19. Următoarele două meciuri vor avea loc pe 25 martie, ora 16:00 (vs Irlanda de Nord U19), respectiv 28 martie, aceeași oră (vs Franța U19).

Cu norvegienii, selecționata lui Alexandru Pelici nu a avut nicio șansă. Naționala dirijată de Luis Pimenta a reușit să marcheze patru goluri și să obțină trei puncte esențiale în lupta pentru calificarea la european.

Norvegia U19 a rezolvat meciul încă din prima repriză. Aaroen-Hansen Isak a deschis scorul, în minutul patru, iar Erik Flateker a majorat diferența, în minutul 14. Andreas Schjelderup a dus scorul la 3-0, în minutul 25 al partidei.

• Alexandru Pelici l-a introdus pe Adrian Mazilu, puștiul-minune al lui Gică Hagi, în formula de start, însă fotbalistul Farului Constanța a fost schimbat în partea a doua a meciului, în minutul 64, cu Rareș Pop

În partea a doua a meciului, în minutele de prelungire, Norvegia U19 a mai dat o lovitură. În al patrulea minut după timpul regulamentar, Magnus Riisnaes a blocat tabela la 4-0.

Echipele de start!

• Norvegia U19: Ree - Murugesapillai, Solheim, Hopland, Egeli - Hjorteseth - Wassberg, Odegard, Hansen-Aaroen, Schjelderup - Flataker
  • România U19: Dincă - Kovacs, Pășcălău, Duțu, Borza - Vulturar, Sala - Mazilu, Radaslavescu, Musi - Burnete

Lotul României U19 pentru meciurile din Turul de Elită

• Portari: David Dincă (Clubul Sportiv al Armatei Steaua), Ștefan Lefter (CS Corvinul 1921 Hunedoara), Mihai Ciontoș (AFC Progresul 1944 Spartac)
  • Fundași:  David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Adrian Grigore-Huideș (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Pașcalău (U.S. Lecce / Italia), Andrei Borza (Farul Constanţa), Ștefan Duțu (Farul Constanţa 2), Mark Kovacs (AFK Csikszereda)
  • Mijlocași: Eduard Radaslavescu (FCSB), Rareș Pop (UTA Arad), Alin Boțogan (AFC Unirea 04 Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (Politehnica Iași), Vlasti Martinovic (Farul Constanţa 2), Denis Bujor (AFC Unirea 04 Slobozia), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia)
  • Atacanți:  Rareș Burnete (U.S. Lecce / Italia), Adrian Mazilu (Farul Constanţa), Atanas Trică (Clubul Sportiv al Armatei Steaua)