Dumitru Dragomir Romania Romania - Bosnia Nationala Andrei Cordea și George Pușcaș
Data publicarii: Marti 27 Septembrie 2022, 08:34
Data actualizarii: Marti 27 Septembrie 2022, 08:34

România - Bosnia 4-1. Dumitru Dragomir a reacționat în stilul caracteristic după victoria ”amară” a României de pe stadionul din Giulești.

Chiar dacă România a câștigat meciul cu liderul grupei din Liga Națiunilor, ”tricolorii” vor retrograda în Liga C. Selecționata lui Edi Iordănescu avea nevoie de un rezultat pozitiv al Muntenegrului în meciul cu Finlanda (0-2).

Dragomir are doi remarcați după meciul România - Bosnia 4-1, ultimul din grupele Nations League. Pentru naționala de seniori vor urma preliminariile Campionatului European, unde România va face parte din urna a treia.

• Denis Alibec

Dumitru Dragomir: ”Operație reușită, pacientul mort”

"Operație reușită, pacientul mort! Nu antrenorul este vinovat, asta e valoarea echipei naționale. Bosniacii au venit cu un sfert din echipă rezerve. E Frecție Diana la un picior de lemn.

În afară de Bancu, care este jucător de competiție mare, poate și Olaru, nu avem jucători de clasă mare și asta este înspăimântător, în ultimii 5-6 ani să nu crească un jucător de mare valoare.

George Pușcaș trebuie să învețe jocul asta bine, trebuie să învețe să paseze. Dacă în Finlanda dădea pasa bine, acum eram salvați, dar mă rog, asta este.

Din toate echipele de jucători de la U16 la U21 nu am câștigat niciun joc. Sunt jucători care nu pot să fugă, doar câțiva pot.

Uitați-vă la Bancu, el are o capacitate de efort ieșită din comun și are instinct al jocului pe faza de atac, pe faza de apărare mai puțin, dar poate să învețe, poți să înveți până la 30-35 de ani", a spus Dumitru Dragomir, potrivit ProSport.

România - Bosnia 4-1. Retrogradăm în Liga C

Dennis Man a deblocat tabela în minutul 38, după pasa excelentă dată de Bancu. Pușcaș a majorat diferența în minutul 73, în urma assistului aceluiași jucător.

Dzeko a redus diferența în minutul 77, însă Rațiu a înscris golul trei al "tricolorilor" la două minute distanță, iar Pușcaș a închis tabela la 4-1 în minutul 86.

Chiar dacă a câștigat cu Bosnia și Herțegovina, naționala a retrogradat în Liga C din Nations League, după rezultatele slabe din iunie, când au fost bătuți de Muntenegru în două rânduri (0-3 / 0-2).