Tehnicianul a afirmat că va continua la cârma echipei naționale și a identificat o serie de probleme grave care afectează randamentul "tricolorilor", de la pregătirea fizică la situația contractuală a unor jucători.
Întrebat direct dacă ia în calcul să renunțe la post, "Il Luce" a fost categoric: "Nu, în niciun caz. Aici, la echipa națională, trebuie să ai curaj. Bineînțeles că voi continua. Mai am încă o șansă câștigată de această echipă. Să sperăm că se reîntorc toți și că formăm un grup puternic", a spus Lucescu, făcând referire la numeroșii jucători accidentați.
Tehnicianul a revenit și la meciul pierdut sâmbătă, cu Austria, scor 1-2: "Un meci pe care în mod normal nu trebuia să îl pierdem. Dar eu zic că a fost penalti clar. Nici măcar nu s-a dus la VAR".
"Il Luce" a pus degetul pe rană
Dincolo de refuzul de a pleca, Mircea Lucescu a făcut o radiografie dură a situației actuale. Principala cauză a lipsei de performanță este, în viziunea sa, "pregătirea de-a lungul timpului". El și-a asumat chiar și o vină concretă: "Îmi reproșez că după ce FCSB a câștigat campionatul trei zile trebuia să îi las și să-i aduc în pregătire. Au stat 12 zile în vacanță, sunt foarte multe pentru un sportiv de performanță".
Selecționerul a semnalat și alte probleme de ordin mental, cauzate de instabilitate: "Mai este problema mare că avem cinci jucători fără contracte. Sunt probleme mentale", a punctat acesta, insistând pe nevoia ca fotbaliștii români să țintească spre campionate mai puternice din Europa pentru a crește nivelul naționalei.
Înaintea duelului de marți cu Cipru, de la 21:45, Lucescu avertizează: "Dacă își închipuie cineva că este același Cipru de la meciul cu 3-1... Mă mir că antrenorii noștri nu se uită la jucători ciprioți, au câțiva jucători formidabili".
Echipa naţională va înfrunta Cipru, marţi, pe Arena Naţională, de la ora 21:45, în preliminariile Cupei Mondiale. Sâmbătă, tricolorii au fost învinşi cu 2-1 de Austria.