EXCLUSIV Ionel Ganea știe care e cel mai mare câștig după Israel - România 1-2

Israel - Romania Ionel Ganea nationala romaniei Nationala Ionel Ganea a jucat pentru România la Europeanul din 2000. Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 17:51
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 18:02

Naționala României s-a calificat sâmbătă seară, după ce a învins-o pe Israel cu 2-1, la EURO 2024, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO vara viitoare, începând cu 14 iunie.

Tricolorii au câștigat pe "Pancho Arena" din Felcsut, un sat aflat la aproximativ 50 de kilometri distanță de capitala Ungariei, Budapesta, și și-au revendicat prima poziție în Grupa I din preliminarii.

Ionel Ganea știe care e cel mai mare câștig după Israel - România 1-2

Ionel Ganea, fost internațional român, a vorbit despre meciul cu Israel și a subliniat faptul că cel mai mare câștig a fost că românii vor avea șansa să-și vadă naționala în Germania, la EURO.

• Ionel Ganea a jucat pentru România la Europeanul din 2000. Foto: Sport Pictures

"Pentru noi, ca țară, cel mai mare câștig e că am reușit să ne calificăm. Ăsta e un câștig foarte mare pentru noi. Calificarea e un câștig foarte mare", a spus Ionel Ganea pentru Sport.ro.

Pentru România urmează meciul de marți, 21 noiembrie, de la ora 21:45, cu Elveția. Cele două echipe se vor întâlni pe Arena Națională, iar partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.