Gică Hagi a fost întrebat despre Ianis și nu a stat pe gânduri: ”Asta ne dorim”

Gica Hagi Ianis Hagi Israel - Romania Romania Nationala Ianis Hagi, după golul marcat în Israel - România / Foto: Sport Pictures.
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 10:34
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 10:35

România a câștigat meciul cu Israel din Ungaria, scor 2-1, și a obținut matematic calificarea la EURO 2024, cu o etapă înainte de finalul preliminariilor.

”Tricolorii” au început meciul cum nu se putea mai rău și au primit gol încă din minutul doi. ”Veteranul” Eran Zahavi a reușit să înscrie, după ce a fost scăpat din marcaj de defensiva lui Edi Iordănescu.

George Pușcaș a fost care a restabilit egalitatea în minutul zece, după ce reluat cu capul o minge trimisă de Denis Drăguș în bară. Cel care a adus victoria pentru România a fost Ianis Hagi, cu reușita sa din minutul 63, iar Israel - România s-a terminat 1-2.

Reușita lui Ianis Hagi (25 de ani) nu a trecut neobservată în presa din Spania. După ce a marcat și cu Andorra, fiul ”Regelui” a reușit să aducă victoria cu Israel, care a echivalat cu calificarea la turneul final.

Gică Hagi: ”A muncit foarte mult”

Gică Hagi a fost întrebat despre fiul său și a subliniat faptul că acesta a muncit foarte mult pentru a-și reveni din punct de vedere fizic, după o perioadă lungă în care acesta a fost accidentat.

„Eu mă bucur de Ianis pentru că a trecut printr-un an foarte greu. Să revii după 12 luni de accidentări...A muncit foarte mult. Cred că e pe drumul cel bun. Din punct de vedere fizic arată bine şi suntem bucuroşi că este pe teren. Asta ne dorim, să fie sănătos.Apoi, ştim despre ce e capabil să facă. Uneori îi iese, alteori mai puţin. E un jucător pe care îl cunoaştem.

M-a sunat el. Era visul lor. De mici au visat să ajungă acolo. A fost o provocare pentru toată lumea. S-a văzut de la televizor”, a spus Gică Hagi, la OrangeSport.

• Campionatul European din 2024, care va fi găzduit de Germania, va fi transmsi de PRO TV, PRO ARENA și VOYO.

Pentru Ianis Hagi, golul cu Israel a fost cel cu numărul patru la echipa națională, în 30 de selecții. Mijlocașul ofensiv este evaluat de site-urile de specialitate la patru milioane de euro.

Ce a postat Deportivo Alaves, după calificarea României

Chiar și Deportivo Alaves, clubul la care Ianis Hagi este împrumutat de Rangers până la finalul sezonului, a reacționat pe rețelele de socializare după golul semnat de fiul lui Gică Hagi

”Al nostru Ianis Hagi a marcat în această seară ultimul gol în victoria României (1-2) în fața Israelului. Triumful a asigurat matematic calificarea României la UEFA EURO 2024!”, au transmis bascii, pe rețelele de socializare.