Un fost mare portar al naționalei a dat verdictul despre Horațiu Moldovan: "Nu credeam în veci asta"

Horatiu Moldovan nationala romaniei Silviu Lung Nationala
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 17:05
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 17:04

Horațiu Moldovan e titular incontestabil în poarta României.

Naționala României s-a calificat sâmbătă seară la Campionatul European din 2024, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO vara viitoare, începând cu 14 iunie. Finala va avea loc o lună mai târziu, pe 14 iulie.

Horațiu Moldovan a fost integralist și în victoria României în fața Israelului cu 2-1, care a asigurat tricolorilor prezența la EURO 2024, și, cel mai probabil, va fi goalkeeperul #1 și la ultimul joc din această campanie a preliminariilor contra Elveției (marți, 21:45).

Silviu Lung, fost internațional român cu 76 de prezențe în echipamentul tricolorilor, a subliniat faptul că Horațiu Moldovan a avut evoluții foarte bune și nu credea că portarul Rapidului va ajunge la acest nivel.

"Orice portar mai face greșeli. E a avut o lună destul de delicată. Acum vreo două luni a avut o perioadă destul de delicată. A greșit, dar acestea sunt lucruri normale la un portar.

Din punctul meu de vedere, valoarea unui portar se vede în meciurile decisive. La națională, Moldovan a avut evoluții foarte bine. Din punctul meu de vedere, e surpriza plăcută a acestor preliminarii.

El a jucat foarte bine la națională. A greșit în campionat, oricărui i se întâmplă, dar era normal să fie convocat. Mai ales că Radu nu avea echipă, iar Niță nu juca. Niță joacă acum în Turcia, dar nu-l poți schimba pe Moldovan. Nu credeam că va ajunge la acest nivel. Bravo lui", a spus Silviu Lung, potrivit GSP.

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.