Ioan Becali, sfat pentru Valentin Mihăilă: "Are ghinioane! I-am zis să meargă acolo"

ioan becali nationala romaniei Parma valentin mihaila Stranieri Ioan Becali
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 16:45
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 16:44

Selecționata lui Edward Iordănescu a câștigat meciul cu Israel, scor 2-1, și s-a calificat la Campionatul European din 2024, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

În repriza secundă, Valentin Mihăilă l-a înlocuit pe Denis Drăguș, doar că fotbalistul nu a fost inspirat pe finalul meciului. Mai întâi, Mihăilă a ratat cu poarta goală în minutul 74, iar 10 minute mai târziu a văzut cartonașul roșu în urma unui fault grosolan.

Ioan Becali are un sfat pentru Valentin Mihăilă: "Are ghinioane! I-am zis să meargă acolo"

Ioan Becali, agent FIFA, a subliniat faptul că i-a recomandat lui Valentin Mihăilă să meargă pe Muntele Athos, pentru că e izbit de ghinion, iar puterea călugărilor de acolo ar putea să-l pună din nou pe picioare pe jucător.

"E adevărat Mihăilă a avut niște accidentări mai lungi. Are ghinioane. Se accidentează tot timpul. I-am zis să se ducă la Muntele Athos când e liber să stea două zile acolo pentru că e prea pedepsit", a spus Ioan Becali, potrivit Fanatik.

Valentin Mihăilă se află la Parma din octombrie 2020. Cotat la 2.4 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, winger-ul mai are contract cu italienii până la finele sezonului 2024/25.

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.

Cum arată clasamentul Grupei I din preliminariile EURO 2024 + Rezultatele din a 9-a etapă

1. România - 19 puncte (5 victorii, 4 remize, 0 eșecuri)
  2. Elveția - 17 puncte (4 victorii, 5 remize, 0 eșecuri)
  3. Israel - 12 puncte (3 victorii, 3 remize, 3 eșecuri)
  4. Kosovo - 11 puncte (2 victorii, 5 remize, 2 eșecuri)
  5. Belarus - 9 puncte (2 victorii, 3 remize, 4 eșecuri)
  6. Andorra - 2 puncte (0 victorii, 2 remize, 7 eșecuri)

Israel - România 1-2 ("Pancho Arena")

Elveția - Kosovo 1-1 ("St. Jakob-Park)

Belarus - Andorra 1-0 ("Szusza Ferenc")

În vara lui 2024, PRO TV, Pro Arena și VOYO vor transmite Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, unde Edward Iordănescu, alături de elevii săi, vor lua parte după ce s-au calificat cu o etapă înainte de finalul actualei campanii a preliminariilor.