VIDEO Germania - România 2-1. ”Bijuteria” lui Ianis nu a fost de ajuns. Tricolorii au cedat la Hamburg. Cum arată clasamentul

Germania - Romania CM 2022 Romania Nationala
Data publicarii: Vineri 08 Octombrie 2021, 23:22
Data actualizarii: Vineri 08 Octombrie 2021, 23:41

Germania s-a impus în fața României cu 2-1, la Hamburg, în direct la PRO TV.

Ianis Hagi a deschis scorul după o acțiune superbă. Mijlocașul român l-a ridiculizat pe Rudiger și a înscris cu stângul în poarta lui Ter Stegen. Germanii au căutat golul egalizator. Gnabry a avut câteva ratări imense în prima parte a jocului.

Acesta nu a mai ratat după pauză. L-a învins pe Niță cu un șut violent, pe jos. Muller a dus scorul la 2-1, după o fază fixă. Atacantul lui Bayern a fost lăsat fără marcaj și a înscris cu ușurință în poarta României, stabilind scorul final.

• Mirel Rădoi a convocat stranierii pentru meciurile cu Germania și Armenia! Surprizele selecționerului

După acest meci, România a ajuns pe locul patru în Grupa J, cu zece puncte. Macedonia de Nord, care a învins-o cu 4-0 pe Liechtenstein, este pe locul doi, iar Armenia este pe locul trei. Cele două sunt la egalitate, cu câte 12 puncte.

România va înfrunta Armenia luni, la 21:45, în direct la PRO TV. Meciul se va disputa pe stadionul Steaua, din Ghencea.

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 81: GOOOL Germania! Goretzka deviază la bara a doua pentru Muller, care a rămas fără marcaj și reușește să înscrie cu ușurință.

Minutul 80: O acțiune a tricolorilor se încheie cu un șut al lui Stanciu, pe lângă poarta lui Ter Stegen.

Minutul 67: Werner și Reus sunt înlocuiți de Thomas Muller și Kai Havertz.

Minutul 60: Hagi și Mihăilă sunt înlocuiți de Maxim și Ivan.

Minutul 57: Ocazie de 2-1 pentru Reus! Jucătorul lui Dortmund trimite mult peste poartă din interiorul careului.

Minutul 52: GOOOL Germania! Gnabry trage puternic cu dreptul din afara careului și îl învinge pe Niță.

Minutul 50: Burcă nu mai poate continua partida, din cauza unei accidentări, și este înlocuit de Cristi Manea.

Minutul 48: Mihăilă trimite în careu către Pușcaș, acesta nu poate relua din prima, iar pericolul este îndepărtat de germani.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: Final de primă repriză!

Minutul 44: Gnabry trage pe jos cu stângul, dar nu nimerește spațiul porții lui Niță.

Minutul 35: Gnabry trimite direct pe poartă de pe partea dreaptă. Niță reține cu mare dificultate.

Minutul 33: Reus trage puternic la colțul scurt, dar NIță este atent și respinge.

Minutul 31: Werner încearcă să trimită în centru de pe partea dreaptă, dar mingea trece prin fața porții lui Niță.

Minutul 24: Ocazie Germania! Gnabry reia o centrare în careu, din prima, dar trimite pe direcția lui Niță, care reușește să rețină.

Minutul 17: Ocazie mare pentru germani! Reus centrează în careu, Gnabry încearcă să reia, dar trimite pe lângă poartă din a doua încercare. Niță are nevoie de îngrijiri medicale, după ce a fost lovit de masivul atacant al nemților.

Minutul 9: GOOOL România! Ianis Hagi trece de Rudiger și trage puternic cu stângul la colțul lung, direct în plasa porții lui Ter Stegen.

Minutul 8: Cakir a consultat arbitrajul video și a anulat lovitura de pedeapsă acordată pentru Germania.

Minutul 5: Penalty pentru Germania! Werner cade după un duel cu Burcă și arbitrul arată punctul cu var.

Minutul 3: Toșca trage pe jos, dar mingea trece pe lângă poarta lui Ter Stegen.

Minutul 1: Fluier de start!

ECHIPELE DE START:

Germania: ter Stegen - Hofmann, Sule, Rudiger, Kehrer - Goretzka, Kimmich - Gnabry, Reus, Sane - Werner

Rezerve: Leno, Schlotterbeck, Ginter, Havertz, Muller, Musiala, Klostermann, Neuhaus, Adeyemi, Raum, Wirtz

România: Niță - Rațiu, Rus, Chiricheș, Burcă, Toșca - Hagi, Stanciu, Marin, Mihăilă - Pușcaș

Rezerve: Vlad, Aioani, Manea, Albu, Ivan, Cicâldău, Maxim, Bancu, Keșeru, Cordea, Mitriță, Moruțan

19:30 Imagini din vestiarul ”tricolorilor” de la Hamburg.

14:00 Tricolorii și-au ales numerele pentru partida cu Germania.

12:30 Nedelcearu nu va fi apt pentru meciul cu Germania din cauza unor probleme medicale.

Soluția propusă de Viorel Moldovan pentru atacul României, AICI

21:00 Tricolorii au efectuat antrenamentul oficial pe arena din Hamburg.

Contactat de știrile PRO TV, Christoph Daum a vorbit de meciul României de la Hamburg. Sfatul fostului selecționer pentru tricolori, AICI.

19:00 George Pușcaș și Mirel Rădoi au prefațat meciul cu Germania, de la Hamburg. Citește AICI mesajul lui Pușcaș înainte de întâlnirea cu nemții.

16:15 Ultimele imagini de la antrenamentul 'tricolorilor' din România, înainte de a se îmbarca în avionul către Germania. Hagi și Cicâldău au impresionat cu execuțiile din lovituri libere de la antrenament.

CITEȘTE ȘI: SPECIAL | Nu doar românii au jucat în Germania, ci și invers! Câți nemți au evoluat în Liga 1. Germania-România e vineri la 21:45, LIVE pe PRO TV și pe Voyo

LIVE Germania - România | 8 octombrie, 21:45, Pro TV și Voyo

”Tricolorii” speră într-un rezultat pozitiv la Hamburg, contra liderului din Grupa J. În tur, Germania s-a impus la limită pe Arena Națională, cu 1-0.

Romania 0-1 Germania | Am inghetat cand sa le bagam cutitul! Romania, la un pas sa fie MARE cu Germania! Nita, mondial pe National Are…

Pentru a pregăti jocul, Mirel Rădoi a plecat în Germania, unde a avut acces la câteva dintre antrenamentele celor de la VfB Stuttgart.

LIVE Germania - România | Rădoi pregătește meciul la Stuttgart

”Este un lucru grozav pentru mine. Sunt extrem de recunoscător faţă de cei responsabili (n.r. care i-au permis accesul la antrenamente) şi apreciez foarte mult. VfB reprezintă fotbalul de succes şi spectaculos şi se bazează pe tineri talentaţi”, le-a spus Rădoi, nemților de la Kicker.

Dacă România va pierde această partidă, calculele pentru un loc doi se pot complica. Armenia are un punct în fața ”tricolorilor”, iar cu o victorie în Islanda pot ajunge la patru puncte. România poate fi depășită și de Macedonia de Nord.

În cazul unui rezultat pozitiv, România păstrează șanse reale pentru calificarea la baraj, și se va duela cu Armenia pe 11 octombrie, în Ghencea, pentru locul doi.

În noiembrie, ”tricolorii” se vor duela cu Islanda (acasă) și Liechtenstein (deplasare).