”Tricolorii”, felicitați de Tamaș după meciul cu Germania: ”Bravo lor! Mi-au plăcut toți jucătorii”

Gabriel Tamas Germania - Romania Romania Nationala Gabriel Tamaș
Data publicarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 15:27
Data actualizarii: Sambata 09 Octombrie 2021, 15:34

Gabi Tamaș, fost internațional, în prezent la FC Voluntari, a urmărit meciul României de la Hamburg, cu Germania. Fundașul este de părere că ”tricolorii” ar fi meritat măcar un punct.

Tamaș îi felicită pe elevii lui Mirel Rădoi pentru meciul cu Germania. România a condus prin golul marcat de Ianis Hagi în debutul partidei, dar nu a fost suficient. Fosta campioană mondială a revenit cu reușitele semnate de Gnabry și Thomas Muller, iar meciul s-a terminat 2-1.

Gabi Tamaș și concluziile după Germania - România 2-1

„Știți că vă zic adevărul. Chiar m-am uitat. Prima repriză a fost extraordinară. Și în a doua repriză am avut câteva ocazii. Bine, posesia a fost de partea lor, dar ați văzut cât costă echipa Germaniei.

Per total, mi-a plăcut jocul României. Bravo jucătorilor! Felicitări! Păcat că nu am scos măcar punctul pe care-l meritam. Ați văzut cu jucătorii au abordat meciul într-o manieră în care nu se aștepta niciun român. Mă bucur că naționala este în creștereși asta se vede pe teren. Sper să abordeze la fel meciul cu Armenia și să le 'dea cu terenul în cap', cum spunem noi.

Golul lui Hagi a fost extraordinar. Nu contează ca i-a dat-o printre picioare lui Rudiger. Te uiți că controlat mingea cu dreptul și a dat cu stângul.

Nu e vorba de cât iei, pentru că înfrângerea rămâne înfrângere. Mai bine iei 6, decât să pierzi într-o manieră în care a luptat 90 de minute ca un erou. Adică mai bine luai 6 și stăteai liniștiți, decât să pierzi două puncte...

Mi-au plăcut de toți jucătorii pentru că au jucat împreună, ca o echipă. Nu au fost individualități. Nu mai sunt individualități. Toți au pus piciorul, au făcut alunecări”, a spus Gabi Tamaș, după amicalul dintre CSA Steaua și FC Voluntari, încheiat cu scorul de 2-1.

După acest meci, România a ajuns pe locul patru în Grupa J, cu zece puncte. Macedonia de Nord, care a învins-o cu 4-0 pe Liechtenstein, este pe locul doi, iar Armenia este pe locul trei. Cele două sunt la egalitate, cu câte 12 puncte.

România va înfrunta Armenia luni, la 21:45, în direct la PRO TV. Meciul se va disputa pe stadionul Steaua, din Ghencea.