El e remarcatul lui Ilie Dumitrescu, după Belarus - România 0-0: ”Extrem de periculos”

Belarus - Romania Belarus Ilie Dumitrescu Romania Nationala Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 01:11
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 01:11

România a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, pe Stadionul ''Szusza Ferenc'' din Budapesta, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Denis Alibec (32 de ani), atacantul lui Muaither SC, a fost titularizat de Edi Iordănescu în meciul de la Budapesta, dar nu a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

Atacantul, campion în sezonul precedent cu Farul Constanța, și-a creat o șansă bună de a înscrie în prima repriză, iar în partea secundă a fost înlocuit Ianis Hagi.

Ilie Dumitrescu, laude pentru Denis Alibec

Ilie Dumitrescu, fost internațional și analist TV, a remarcat evoluția atacantului și a spus că în prima repriză a fost ”extrem de periculos”.

„Alibec a fost extrem de activ, chiar dacă nu a avut reușite. În prima repriză a fost extrem de periculos, la fel ca și Drăguș. În ultimii 20 de metri, echipa noastră a început să nu aibă acea luciditate, n-am avut ultima pasă.

În prima repriză am avut patru șuturi pe poartă, în a doua repriză șutul lui Răzvan Marin. (n.r. - schimbările) N-au venit cu plusul acela, să dea consistență jocului, să dea încredere echipei”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Pentru Denis Alibec, partida cu Belarus a fost cea cu numărul 33 pentru echipa națională, pentru care a marcat patru goluri.

România ajunge la 13 puncte după șapte meciuri și rămâne pe locul doi în Grupă, la un singur punct distanță de Elveția și la două în fața Israelului. Cele două se vor întâlni luna viitoare în meciul direct.

Pentru ”tricolorii” lui Edward Iordănescu urmează partida cu Andorra de duminică, de pe ”Arena Națională”.