FOTO Belarus - România 0-0 | Am fentat fotbalul, iar norocul i-a fentat pe tricolori. Remiză care ne depărtează de EURO 2024

Echipa Nationala Andorra Belarus edward iordanescu Preliminariile EURO 2024 Nationala
Data publicarii: Joi 12 Octombrie 2023, 23:39
Data actualizarii: Joi 12 Octombrie 2023, 23:52

România a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida din deplasare cu Belarus, din preliminariile pentru EURO 2024.

Belarus - România 0-0

Final de meci!

Minutul 86 - Ocazie pentru Belarus! Kontsevoy scapă pe contraatac și șutează din marginea careului, însă Horațiu Moldovan are o intervenție salvatoare.

Minutul 69 - Ocazie pentru România! Mingea ajunge în interiorul careului, la Nicolae Stanciu, în urma unei construcții a tricolorilor, însă șutul căpitanului trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 67 - Ocazie pentru Belarus! Kontsevoy primește mingea la marginea careului, în partea dreaptă, iar șutul său este apărat de Horațiu Moldovan.

Minutul 54 - Ocazie pentru România! Răzvan Marin șutează spectaculos de la 25, însă portarul advers respinge mingea peste bara transversală.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 35 - Ocazie pentru România! Nicolae Stanciu șutează din lovitură liberă, dar Ignatovich reține fără probleme.

Minutul 22 - Ocazie pentru România! Mingea respinsă de un fundaș advers ajunge la Nicolae Stanciu, șutul din prima al mijlocașului trecând puțin peste transversală.

Minutul 14 - Ocazie pentru România! Denis Alibec șutează de pe linia careului, Ignatovich respinge peste bara transversală.

Minutul 10 - Ocazie pentru România! Alibec îl găsește pe Stanciu în interiorul careului, însă șutul căpitanului României este respins în corner de portarul advers.

Minutul 6 - Ocazie pentru Belarus! Klimovich șutează puternic din afara careului, central, puțin pe lângă poarta apărată de Horațiu Moldovan.

A început partida!

Belarus - România: echipele de start

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu – 20. Man, 7. Alibec, 9. Drăguș.

Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 4. Racovițan, 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Coman, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Munteanu, 23. Sorescu

Selecționer: Edward Iordănescu

Belarus: Ignatovich – Pechenin, Yuzepchuk, Polyakov, Politevich, Kontsevoi, Ebong, Morozov, Korzun, Klimovich, Volkov.

Rezerve: Kudravets, Rudzenok, Parkhomenko, Karpitski, Bakhar, Bocharov, Karpovich, Gromyko, Malkevich, Borodin, Pavlovets, Antilevski.

Selecționer: Carlos Ferrer

BELARUS - ROMÂNIA

Cei 23 de jucători aleși de selecționerul Edward Iordănescu pentru partida cu Belarus:

1. Florin NIȚĂ • 2. Andrei RAȚIU • 3. Radu DRĂGUȘIN • 4. Bogdan RACOVIȚAN • 5. Vladimir SCRECIU • 6. Marius MARIN • 7. Denis ALIBEC • 8. Alexandru CICÂLDĂU • 9. Denis DRĂGUȘ • 10. Nicolae STANCIU • 11. Nicușor BANCU • 12. Horațiu MOLDOVAN • 13. Valentin MIHĂILĂ • 14. Ianis HAGI • 15. Andrei BURCĂ • 16. Ștefan TÂRNOVANU • 17. Florinel COMAN • 18. Răzvan MARIN • 19. Darius OLARU • 20. Dennis MAN • 21. Olimpiu MORUȚAN • 22. Louis MUNTEANU • 23. Deian SORESCU

VIDEO cu rezumatul meciului tur România - Belarus, 2-1 pentru ”tricolori” în martie, pe Arena Națională:

UPDATE 12 octombrie În această dimineață, UEFA a anunțat oficial amânarea meciului Kosovo – Israel. “Partida a fost amânată, deoarece autoritățile israeliene nu permit în prezent echipei naționale să călătorească în străinătate. O nouă dată de disputare a meciului va fi anunțată în timp util”, a precizat forul de la Nyon într-un comunicat. De asemenea, jocul Israel – Elveția a fost reprogramat în calendarul grupei, urmând a se desfășura miercuri, 15 noiembrie.

UPDATE 12 octombrie Presa din Belarus, replică dură pentru români înaintea meciului: "E doar o tentativă de scuză în cazul unui eșec"

UPDATE 12 octombrie Trei jucători, OUT din lotul României pentru meciul cu Belarus

UPDATE 12 octombrie Belarus - România se joacă pe nisip! Gazonul de la Budapesta chiar e un dezastru! Poziția oficială a FRF

UPDATE 11 octombrie | Tricolorii, amenințați să nu părăsească incinta hotelului. Vezi aici reacția lui Mihai Stoichiță.

UPDATE 11 octombrie | Un fotbalist al tricolorilor are șansa de a prinde transferul carierei după meciul cu Belarus. Panduru a dat verdictul.

UPDATE 11 octombrie | A fost ales arbitrul care va arbitra partida România - Belarus

UPDATE 10 octombrie | George Ganea a oferit un interviu pentru ProTV și Sport.ro în care a vorbit și despre meciul tricolorilor din Grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024. Fiul lui Ionel Ganea evoluează la gruparea maghiară Ujpest. Ultima dată, atacantul jucase pentru FC Argeș. Reportaj de Violeta Colgiu și Iulian Nedelcu.

UPDATE 10 octombrieVezi aici o GALERIE FOTO cu terenul pe care se va juca meciul României cu Belarus. Foto: Violeta Colgiu

Știrea inițială

Belarus - România, primul meci al naționalei din octombrie din preliminariile Euro 2024, se joacă joi de la ora 21:45, pe stadionul ”Szusza Ferenc” din Budapesta, și este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro.

Pentru ”tricolorii” lui Edward Iordănescu urmează partida cu Andorra de duminică, de pe ”Arena Națională”.

Meciul cu Belarus va fi arbitrat de norvegianul Espen Eskas (35 de ani), cu Jan Erik Engan şi Isaak Elias Bashevkin asistenți.

Denis Drăguș revine la echipa națională

De remarcat este revenirea lui Denis Drăguș la națională, atacantul lui Gaziantep fiind în formă și după transferul în Turcia.

„Revine și e un moment de bucurie pentru noi să-l avem din nou alături. La ultima acțiune, chiar dacă jocurile au avut caracter amical, el a marcat.

A avut prestații foarte bune și noi eram încântați că am câștigat încă un jucător pentru echipa națională. Dar nu a mai jucat pentru club. Acum e într-un alt campionat.

Mă bucur că-l vom avea din nou. Și-a câștigat dreptul de a intra în cercul echipei naționale”, a explicat selecționerul Edward Iordănescu.

Lotul României pentru meciurile cu Belarus și Andorra

PORTARI

Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 5/0), Florin Niță (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 1/0);

FUNDAȘI

Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 13/0), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 9/0), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racovițan (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 30/2), Mario Camora (CFR Cluj, 10/0) ÎNLOCUIT CU Andrei Borza (FC Rapid 1923, 0/0);

MIJLOCAȘI

Vladimir Screciu (Universitatea Craiova, 2/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Darius Olaru (FCSB, 13/0), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Florinel Coman (FCSB, 9/0);

ATACANȚI

Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0), Louis Munteanu (Farul Constanța, 0/0).

Rezultatele de până acum din grupa României

25 martie: Belarus – Elveția 0-5 (Steffen 4′, 17′, 29′, Xhaka 62′, Amdouni 65′), Andorra – ROMÂNIA 0-2 (Man 35’, Alibec 50’), Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56′ / Dasa 36′-autogol)

28 martie: ROMÂNIA – Belarus 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Morozov 86), Kosovo – Andorra 1-1 (Zhegrova 59 / Rosas 61), Elveția – Israel 3-0 (Vargas 39, Amdouni 48, Widmer 52)

16 iunie: Kosovo – ROMÂNIA 0-0, Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16 / Weissman 85-pen., Gloukh 90+2), Andorra – Elveția 1-2 (M. Vieira 67 / Freuler 7, Amdouni 32)

19 iunie: Elveția – ROMÂNIA 2-2 (Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2), Belarus – Kosovo 2-1 (Morozov 73, Ebong 75 / Muriqi 87-pen.), Israel – Andorra 2-1 (Shlomo 42, Solomon 61 / Rosas 52)

9 septembrie: Andorra – Belarus 0-0, ROMÂNIA – Israel 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53), Kosovo – Elveția 2-2 (Muriqi 65, 90+4 / Freuler 14, A. Rrahmani 79-autogol)

12 septembrie: ROMÂNIA – Kosovo 2-0 (Stanciu 83, Mihăilă 90+3), Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3), Elveția – Andorra 3-0 (Itten 49, Shaqiri 90+3-pen.)

6. Andorra 6 0 2 4 3-10 2p

* Primele două clasate se califică la turneul final Euro 2024.

Următoarele meciuri din grupa României

12 octombrie: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)

15 octombrie: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)

21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

* Datele de disputare pentru meciurile Israelului urmează să fie anunțate de UEFA, având în vedere războiul declanșat zilele trecute de Hamas.