Cristiano Bergodi știe ce trebuie să facă tricolorii în România - Kosovo

România - Kosovo Cristiano Bergodi nationala romaniei Nationala Cristiano Bergodi
Data publicarii: Marti 12 Septembrie 2023, 17:31
Data actualizarii: Marti 12 Septembrie 2023, 17:30

Naționala României va primi vizita celor de la Kosovo marți, 12 septembrie, de la ora 21:45.

Cele două echipe se vor înfrunta pe Arena Națională în meciul care contează pentru a șasea etapă din preliminariile pentru calificările la Campionatul European din 2024.

Cristiano Bergodi, actual antrenor la Rapid, a vorbit înainte de România - Kosovo și a evidențiat faptul că tricolorii trebuie să fie mai curajoși și să pună și mai multă presiune pe adversari.

De asemenea, Cristiano Bergodi a mai specificat faptul că reprezentativa României are mare nevoie de o victorie, altfel, tricolorii ar putea pierde poziția secundă din clasament.

„Sper ca naționala României să bată Kosovo. Cred că trebuie mai multă încredere din partea jucătorilor și să pună presiune pe adversari. Și să nu joace cu teama, așa cum au făcut-o cu Israel. Și e păcat, pentru că miza este mare.

Jucătorii și antrenorii trebuie să strângă rândurile și să dea senzația de la antrenor că are curaj să se ducă peste ei. Cu Kosovo nu poți să stai acolo și să aștepți după ei, pentru că e un punct între noi și Israel. Meciul lor e mai ușor decât al nostru și cred eu că ne pot întrece dacă nu batem Kosovo. Pe mine m-a surprins cum au jucat cei de la Israel. Au o echipă bună.

Noi trebuie să fim mai curajoși, trebuie să jucăm acolo sus și să punem presiune pe ei. România are jucători buni cu care poate face această performanță”, a spus Cristiano Bergodi, potrivit Fanatik.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).