Un om de fotbal sare în apărarea lui Radu Drăgușin și îl face praf pe Viorel Moldovan

radu dragusin nationala romaniei Viorel Moldovan Nationala Radu Drăgușin
Data publicarii: Marti 12 Septembrie 2023, 16:44
Data actualizarii: Marti 12 Septembrie 2023, 16:48

Radu Drăgușin a fost titular în România - Israel.

Cele două naționale s-au înfruntat în a cincea etapă din preliminariile EURO 2024. După un joc modest, România a obținut un singur punct de egalitate împotriva celor de la Israel, scor 1-1.

Un apropiat sare în apărarea lui Radu Drăgușin și îl face praf pe Viorel Moldovan

După remiza cu Israel, Viorel Moldovan a avut un discurs vehement la adresa naționalei. Iar fostul internațional român a avut câteva cuvinte dure și la adresa lui Radu Drăgușin.

Viorel Moldovan a precizat că Drăgușin stă sub un mare semn de întrebare, iar agentul fotbalistului, Florin Manea, a intervenit în conflict și și-a apărat jucătorul.

„Radu e cel mai bun tânăr jucător. Da, a fost o greșeală, dar nu ceva catastrofal. A fost, în afară de ce acea fază, printre cei mai buni de pe teren. Elvețianul de la City (n.r- Manuel Akanji) l-a scăpat de două ori pe Mihăilă și nu i-a mai sărit nimeni în cap.

Nouă, românilor, ne place să dăm în cei mai buni. S-a dat în Hagi, s-a dat în Balaci, se dă în toată lumea. Așa să dă și în Drăgușin atât timp cât e top. Dacă era la Botoșani, nu mai dădea nimeni în el.

El a fost cel mai bun de la Genoa în două dintre cele trei meciuri din Serie A, contra lui Duvan Zapata și Ciro Immobile. Dacă jucătorul ăsta trebuie lăsat pe bancă pentru a juca Rus, atunci îi propun lui Viorel Moldovan să preia echipa națională”, a spus Florin Manea, potrivit GSP.

Ce a spus Viorel Moldovan

„Un semn de întrebare din start la Drăguşin. Nu ştiu dacă i se va mai da şansa, ţinând cont că a avut o contribuţie importantă la golul încasat de către noi, cu Israel.

Atunci când a judecat prost acea acţiune. Trebuie să dea atacul, nu să se retragă până la 16 metri şi să ofere acel culoar de şut jucătorului israelian. Poţi să pui pe lipsa experienţei, interpretarea jocului.

Totuşi, vine din Italia, unde se lucrează foarte mult din punct de vedere tactic, mai ales la nivelul organizării defensive. Aceste principii ar trebui să le cunoască. E şcolit acolo. La un moment dat, sunt lucruri logice pentru un fundaş, şi nu numai - nu trebuie să te retragi prea mult, să dai atacul pe adversar.

Gloukh a prins şutul vieţii pentru că i-ai dat şansa. Poate îi va da şanse în continuare lui Drăguşin, dar şi pe construcţie mi s-a părut slăbuţ. Nu ştiu care e nivelul lui Adrian Rus. Edi şi staff-ul ştiu mai bine. E la lot, de ce să nu-l foloseşti?”, a spus Viorel Moldovan, potrivit OrangeSport.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).