Cea mai tare reacție după Israel - România vine de la Panduru: "Au avut un gras pe teren!"

panduru Israel - Romania Nationala
Data publicarii: Marti 29 Martie 2022, 23:34
Data actualizarii: Marti 29 Martie 2022, 23:58

Israel - România 2-2, într-un meci amical disputat marți la Netanya.

România a remizat, marţi, în deplasare, la Netanya, scor 2-2 (2-0), într-un meci amical disputat cu reprezentativa Israelului. Tricolorii au condus cu 2-0, dar au evoluat foarte slab în repriza a doua, putând chiar pierde partida.

Basarab Panduru, component al naționalei la CM 1994, a tras concluziile după remiza de la Netanya. Fostul playmaker de la Steaua și Benfica a remarcat că tricolorii au avut probleme cu un adversar supraponderal.

”Nu mă gândeam niciodată, după prima repriză, că se va ajunge la scorul acesta. Nu mă mira, la ocaziile pe care le-au avut în repriza a doua, dacă ne şi băteau. Totuşi rămân calm, e amical, sunt şi lucruri bune, o repriză  bună, una slabă. La pauză aş fi zis că noi câştigăm meciul.

Au avut un grăsan în teren, numărul 16 (n.r. Abu Fani), nu te aşteptai să îl vezi la vreo naţională. Dar Isrealul nu mă miră, au băgat unul de 120 de kilograme vârf de atac. Noi am arătat bine pe contraatac. Nu mă gândeam că poate să aibă Isreal resurse să întoarcă scorul.

L-au introdus pe Solomon la pauză, s-a văzut că este un jucător bun, Dabbur nu mai e ce era la Salzburg”, a declarat Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

Israel - România 2-2 (0-2)

Au marcat: Cicâldău '10, Man '23 / Dabbour '56, '85.

Israel: Marciano – Kandil (Yad Abu '46), Dgani, Goldberg, Davidzada – Kanichowsky (Safouri '73), Natcho (Glazer '50), Abu Fani (Peretz '46) – David (Haziza '65), Dabbur, Baribo (Solomon '46). Selecţioner Gadi Brumer;

România: Niţă – Manea, Chiricheş (Nedelcearu '46), Burcă, Toşca (Bancu '58) – Cicâldău (Bordeianu '58), M. Marin (Rus '79), Olaru (Octavian Poepscu '79) – Mihăilă, Ivan (Alibec '58), Man. Selecţioner Edward Iordănescu.