Ce spune Florin Gardoș despre schimbarea atacantului cu Kosovo

România - Kosovo Florin Gardos Nationala Florin Gardoș
Data publicarii: Marti 12 Septembrie 2023, 17:49
Data actualizarii: Marti 12 Septembrie 2023, 17:48

România - Kosovo e marți seară, de la ora 21:45.

Cele două echipe naționale se vor înfrunta pe Arena Națională, în cea de-a șasea etapă din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024. În ultimul meci, România a remizat cu Israel, scor 1-1.

În meciul cu Israel, Denis Alibec a evoluat încă din primul minut. În prima repriză, fostul atacant al Farului Constanța a și marcat pentru tricolori (27'), iar în minutul 64 al părții secunde a fost înlocuit cu George Pușcaș.

După ce a auzit că Edi Iordănescu s-ar fi gândit să-l titularizeze pe Pușcaș, Florin Gardoș, fost internațional român și fost fundaș central la FCSB, a evidențiat că Alibec s-ar putea să fie obosit după duelul cu Israel.

„Toată lumea cred că e surprinsă. E un alt tip de atacant. Nu cred că l-ar fi schimbat pe Alibec, doar în ideea asta că își dorește un atacant mai exploziv. Poate o fi Denis puțin obosit”, a spus Florin Gardoș, potrivit Fanatik.

România s-a mai duelat cu Kosovo în iunie. Atunci, cele două echipe naționale au remizat la kosovari acasă, pe sadionul „Fadil Vokrri” din Pristina.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).