VIDEO ”Tricolorul” uitat din Spania! A jucat titular în toate meciurile din acest sezon și a înscris în ultima etapă, dar nu e în lotul lui Edward Iordănescu

Alex Pascanu Echipa Nationala edward iordanescu Segunda Division Sporting Gijon Stranieri
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 12:00
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 12:09

Alex Pașcanu își vede în continuare de treabă la Sporting Gijon, chiar dacă nu prinde nici măcar lista convocărilor preliminare la echipa națională.

Internaționalul român Alex Pașcanu (24 de ani) a început sezonul la o echipă nouă din Segunda Division, Sporting Gijon, unde joacă titular etapă de etapă.

Gijon este pe locul 4 în clasament, la un singur punct de liderul Leganes, și are drept obiectiv promovarea în La Liga.

În ultima etapă, Pașcanu a stabilit scorul final în 2-0 cu Elche pe teren propriu miercuri seara, după un șut din interiorul careului în minutul 41 (VIDEO AICI). Gaspar Campos deschisese scorul cu zece minute înainte.

Fundaș central, Alex Pașcanu joacă și pe postul de fundaș dreapta la Sporting Gijon

Românul, care în mod normal joacă fundaș central, a fost integralist în Sporting Gijon - Elche 2-0, a fost folosit ca fundaș dreapta și a ajuns astfel la 8 partide în acest sezon, toate jucate din primul minut.

Pașcanu a primit mai multe convocări la naționala mare, fără să debuteze încă, nu s-a aflat în lotul lui Edward Iordănescu pentru meciurile din septembrie cu Israel și Kosovo, și nu a prins lista preliminară nici pentru partidele din această lună cu Belarus și Andorra.