"Au facut un efort extraordinar si au reusit sa puna probleme!" Cine sunt jucatorii remarcati de Ilie Dumitrescu dupa egalul de la Euro U21

Romania U21 Adrian Mutu Echipa Nationala de Tineret EURO U21 Ilie Dumitrescu Nationala
Data publicarii: Joi 25 Martie 2021, 09:03
Data actualizarii: Joi 25 Martie 2021, 09:05

Romania U21 a debutat cu o remiza la Campionatul European de tineret.

"Tricolorii mici" au terminat la egalitate cu Tarile de Jos, scor 1-1, golurile fiind reusite de Schuurs si Ciobanu.

Dupa meci, Ilie Dumitrescu a vorbit despre evolutia romanilor si a atras atentia asupra tacticii lui Adrian Mutu, care nu a putut conta pe multi jucatori importanti care au fost convocati la nationala de seniori de catre Radoi.

"Mi-a placut echipa din punct de vedere tactic, am jucat cu o echipa grea. Sa ne gandim si la Adrian Mutu, i-a avut pe Man, Mihaila, Coman, chiar si Ianis in ultimul meci, acum a reusit sa aiba o organizare foarte buna de joc si sa puna probleme.

Sa ne gandim si la adversar, au fost jucatori care au evoluat si in Champions League", a declarat Ilie Dumitrescu la DigiSport.

Fostul mare international a dezvaluit si care au fost jucatorii care l-au impresionat si a remarcat faptul ca Romania a fost echipa mai periculoasa, Pascanu ratand o ocazie uriasa de gol in minutul 66.

"O repriza a doua foarte buna facuta de baietii nostri, au fost mai agresivi, au recuperat mai multe mingi. Am reglat si duelul aerian. Ocaziile importante ne-au apartinut.

Ar trebui remarcat Vlad, a facut o partida foarte buna. Si linia de fund, in afara greselii de la gol, Ciobotariu si Pascanu au jucat bine. Marin a acoperit bine, Olaru si Ciobanu au facut un efort extraordinar, au acoperit zonele bine.

Am pus probleme, pe final, cu putina sansa, puteam marca. Pascanu a avut cea mai mare ocazie, a luat fata adversarului, a dat chiar pe directia portarului, oriunde dadea, stanga, dreapta, era foarte greu de aparat", a spus Ilie Dumitrescu.

Romania U21 va infrunta in urmatorul meci Ungaria, pe 27 martie, si apoi Germania, pe 30 martie. Partidele vor fi transmise in direct pe TVR 1 si in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.